Jak sprawdzić BIK?

Jak sprawdzić BIK?

Jak sprawdzić BIK?

Odmowa udzielenia Ci kredytu lub pożyczki przez bank lub inną instytucję finansową może być podyktowana Twoją niechlubną historią w BIK. Choć nie jest to jedyne źródło informacji na temat zaciągniętych przez Ciebie zobowiązań finansowych i sposobu wywiązywania się z ich terminowej spłaty, to jednak często stanowi podstawę do stwierdzenia, czy jesteś rzetelnym kredytobiorcą lub pożyczkobiorcą, czy też nie. Ocena Twojej rzetelności i wiarygodności zależeć będzie w dużej mierze od danych jakie na twój temat zostały zgromadzone w Biurze Informacji Kredytowej. Lepiej zawczasu się z nimi zapoznać, żeby potem nie dać się zaskoczyć ewentualną odmową.

logo BIK

www.bskoronowo.com.pl

Zasady działania BIK

Mimo trudności nie warto traktować BIK jako wroga publicznego numer jeden na drodze do uzyskania pożyczki lub kredytu. Wprost przeciwnie, jego rola jest jak najbardziej pozytywna i polega na zapewnieniu bezpieczeństwa Tobie jak i innym uczestnikom obrotu gospodarczego poprzez udostępnianie rzetelnej i w miarę możliwości kompletnej bazy danych. W ten sposób banki mogą uniknąć nierzetelnych klientów, a Ty możesz sprawdzić czy powierzasz swoje pieniądze zaufanym instytucjom finansowym. Mówiąc w skrócie BIK powstał po to, by konsumenci mogli wykazać, że są godni zaufania, a instytucje finansowe mogły sprawdzić, komu mogą zaufać. W praktyce działanie BIK można przedstawić w kilku punktach:

 1. Składasz wniosek do banku o udzielenie Ci kredytu.
 2. Bank wysyła zapytanie o Twoją historię kredytową do BIK.
 3. BIK wysyła do banku raport z Twoją historią kredytową.
 4. Pozytywna historia w BIK skutkuje udzieleniem Ci kredytu.
 5. Sukcesywnie spłacasz kredyt.
 6. Każda Twoja wpłata jest odnotowywana przez bank, a informacja o niej przesyłana do BIK.
 7. Twoja pozytywna historia kredytowa przechowywana jest w bazie danych BIK.

Jak poznać swoją historię w BIK?

O tym, że warto znać swoja historię zapisaną w bazie danych Biura Informacji Kredytowej można przekonać się w wielu sytuacjach. Lepiej zajrzeć do niej wcześniej, zanim napotkasz na trudności z tego tytułu i tym bardziej, że nie jest to wcale skomplikowana procedura.

Kiedy warto poznać swoją historię w BIK?

Banki i inne instytucje finansowe mogą zasięgać informacji na Twój temat w BIK z kilku powodów. Również Ty możesz potrzebować dowidzieć się, jakimi danymi dysponuje BIK w następujących sytuacjach:

 • chcesz wziąć kredyt i zastanawiasz się, czy bank nie odrzuci Twojego wniosku ze względu na historię w BIK,
 • chcesz sprawdzić dlaczego otrzymałeś odmowę kredytu,
 • chcesz mieć pod kontrolą spłatę kredytu, który komuś poręczyłeś,
 • chcesz zweryfikować, czy dane o spłacie Twojego kredytu są aktualizowane w BIK,
 • chcesz w jednym miejscu widzieć spłaty wszystkich swoich kredytów.

  Profil Kredytowy W BIK

  www.bik.pl

Jak sprawdzić swoje dane w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej oferuje swoim klientom możliwość monitorowania danych na swój temat. Poprzez utworzony na portalu BIK Profil zyskuje się interaktywny raport zawierający szczegółową historię kredytową, a także ocenę punktową tzw scoring wyliczany na podstawie spłaty zobowiązań kredytowych. Co ważne Profil można przeglądać online na urządzeniach mobilnych albo ściągnąć w formie PDF i zachować w archiwum plików lub wydrukować. Aby swobodnie monitorować swoje dane w BIK oraz aktualny scoring wystarczy dokonać kilku formalności:

 1. Założyć konto w portalu BIK.
 2. Zarejestrować się.
 3. Wybrać rodzaj konta.
 4. Potwierdzić swoją tożsamość.

Dostępna jest także wersja próbna Profilu, który można w określonym czasie używać za darmo. Warto skorzystać z tej oferty, aby zapoznać się z działaniem i możliwościami Profilu.

źródło obrazka wyróżniającego: supraxconsulting.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *