Jak rozpoznać nieuczciwego pożyczkodawcę?

Jak rozpoznać nieuczciwego pożyczkodawcę?

Jak rozpoznać nieuczciwego pożyczkodawcę?

 

Przeglądając strony internetowe firm świadczących usługi finansowe można ulec wrażeniu, że w dzisiejszych czasach nie ma nic równie prostego, jak otrzymanie pożyczki. Pożyczkodawcy nie wymagają do nas żadnych zaświadczeń, ani innych dokumentów a do złożenia wniosku nie musimy nawet ruszać się z domu, bo wystarczy kilka kliknięć w formularzu online. Czy jednak jest to dla nas zawsze bezpieczny sposób zaciągania pożyczek i czy pod sloganami nęcącymi nas ekspresowym dostępem do gotówki nie kryją się jakieś kruczki prawne, które mogą nas wpędzić w kłopoty finansowe? Lepiej to dokładnie sprawdzić, zanim napytamy sobie biedy. Jak zatem rozpoznać nieuczciwego pożyczkodawcę?

kruczki prawne

/finanse.wp.pl/

Sprawdzanie rzetelności pożyczkodawcy

Jeśli mamy zamiar wziąć pożyczkę, dokładnie sprawdźmy rzetelność firmy, która jej udziela. Przede wszystkim warto odwiedzić stronę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów albo zadzwonić na infolinię konsumencką i dowiedzieć się, czy nie ma ostrzeżeń o nieuczciwości wybranej firmy pożyczkowej, czy nie są wobec niej prowadzone postępowania. Natomiast o rzetelności danej firmy może świadczyć jej przynależność do Stowarzyszeń, takich jak Polski Związek Instytucji Pożyczkowych, który zrzesza pożyczkodawców spełniających najwyższe standardy biznesowe i etyczne, co jest skrupulatnie sprawdzane podczas weryfikacji. Do członków PZIP należy między innymi Vivus.pl

Uzyskanie wyczerpujących informacji

Ważnym sprawdzaniem rzetelności firmy jest udzielanie przez nią klientom wyczerpujących odpowiedzi na zadane przez nich pytania. Jeśli mamy trudności z wyegzekwowaniem jasnych informacji dotyczących całkowitego kosztu spłaty pożyczki czyli dokładnej sumy, jaką będziemy musieli zwrócić, to powinna nam się zapalić czerwona lampka. Tak samo alarmujące są niejasne zasady naliczania odsetek karnych za opóźnienie w spłacie pożyczki. Pamiętajmy, że jako klienci mamy prawo nie wszystko wiedzieć i nie rozumieć pewnych reguł obowiązujących w firmie pożyczkowej. Ważne jednak jest, aby wszystkie wątpliwości wyjaśnić w porę, jeszcze przed podpisaniem umowy o pożyczkę.

Ochrona konsumenta

https://www.uokik.gov.pl/

Zapoznanie się zapisami umowy

Podstawą do ewentualnych skarg i dochodzenia swoich praw w przypadku nieuczciwego potraktowania przez pożyczkodawcę, jest podpisana z nim umowa. Mimo ostrzeżeń, by zapoznawać się dokładnie z treścią podpisywanych umów, cześć pożyczkobiorców nadal tego nie robi, pomijając zwłaszcza informacje zapisywane małym drukiem lub wyszczególnione w postaci odnośników pod treścią główną umowy. Tymczasem tam właśnie ukryte bywają nieuczciwe zapisy, takie jak lichwiarskie wartości kosztów udzielenia pożyczki lub naliczanie odsetek karnych za zwłokę poza wyznaczone w obowiązujących przepisach limity. Tego rodzaju zapisy umowy są podstawą do dochodzenia swoich praw poprzez reklamację u pożyczkodawcy, a gdy ta droga nie przyniesie rezultatu – do złożenia skargi u Rzecznika Finansowego albo do Federacji Konsumentów.

źródło obrazka wyróżniającego: http://www.freshdesignpedia.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *