Jak oszczędzić na rachunkach w domu?

Jak oszczędzić na rachunkach w domu?

Jak oszczędzić na rachunkach w domu?

Średnia kwota rachunków w polskich domach oscyluje w granicy 1000 złotych, co w przypadku zarobków w wysokości minimalnej krajowej może być problematyczne. W takim wypadku warto zastanowić się jak oszczędzić na rachunkach. Zmniejszenie zużycia wody, prądu, gazu, czy rewizja innych usług (internet, telewizja, telefon) może znacznie obniżyć miesięczne zobowiązania. Jak skutecznie ograniczyć wydatki? Kilka porad poniżej.

Uzmysłowienie problemu

Generowanie miesięcznych kosztów życia jest często efektem niezdawania sobie sprawy ze swoich zachowań oraz wybieranie opcji, które tak naprawdę nie są do końca potrzebne. Brak świadomości użycia energii elektrycznej, ciepłowniczej czy wody prowadzi do zdecydowanego zwiększenia kosztów utrzymania. Tak drobne działania jak odłączanie ładowarek, gdy nie są używane, odłączania sprzętów na noc z gniazdka, skręcanie kaloryferów, wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa w perspektywie czasu pozwala na spore oszczędności. Podobnie ze zużyciem wody: kąpiel zawsze generuje wyższe koszty niż prysznic, podobnie jak mycie zębów z odkręconą wodą. Te pozornie nieważne nawyki sporo nas kosztują, dlatego trzeba się ich wyzbyć. Już jedna osoba zmieniająca swoje zachowanie doprowadzi do obniżenia kosztów – nie mówiąc o gospodarstwie domowym, w którym mieszka więcej ludzi. 

Wieloletnia perspektywa

Kluczem w skutecznym oszczędzaniu na rachunkach jest pozbycie się złych nawyków oraz myślenie perspektywiczne. źródło: pixabay.com

Kluczem do oszczędzania jest myślenie długoterminowe i patrzenie w przyszłość. Bardzo często zwykłe lenistwo oraz niedbałość prowadzi do ignorowania prostych zachowań, poprzez które rosną rachunki. Wspomniane niezakręcanie wody, czy nieodłączanie sprzętów generuje może i niskie miesięczne koszty, bo w granicach kilkunastu – kilkudziesięciu złotych. Jednakże patrząc na te oszczędności w perspektywie roku, suma robi się całkiem pokaźna, dlatego też tak ważne jest myślenie w dalszej perspektywie. Oszczędność energii elektrycznej oraz wody to także pozytywne działanie na środowisko naturalne – korzyści są zatem wielopoziomowe. 

Rachunki za usługi dodatkowe

Spore koszty generują rachunki za internet, telewizję i telefon (zarówno stacjonarny, jak i komórkowy). Z tych usług korzysta większość polskich gospodarstw domowych, co miesięcznie przekłada się nawet na kilkaset złotych! Także i te koszty można ograniczyć. Rozwiązań jest kilka. Przede wszystkim warto śledzić ofertę firm dostarczających tego typu usługi. Bardzo często promocyjne oferty pozwolą na spore obniżenie kosztów. Szczególnie atrakcyjne są pakiety, w których wszystkie z opcji dostępne są nie tylko u jednego dostawcy, ale także na jednej fakturze. 

Rozwiązanie problemu

Wysokie kwoty rachunków mogą prowadzić do sytuacji, kiedy to rodziny nie będzie stać na rzeczy, o których marzą lub których zakup planują od dłuższego czasu. Wtedy też rozwiązaniem problemu będą elastyczne krótkoterminowe pożyczki na raty, które pozwolą na realizację wyznaczonych celów zanim oszczędzona na rachunkach gotówka na to pozwoli. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *