Jak oszczędzać energię w domu?

Jak oszczędzać energię w domu?

Jak oszczędzać energię w domu?

Czy po opłaceniu rachunków za media co miesiąc zastanawiacie się, dlaczego tak drogo kosztuje Was używanie prądu, gazu albo wody? Jeśli tak, to najwyższy czas coś z tym zrobić i postarać się o obniżenie kosztów. Pierwszym krokiem może być wprowadzenie kilku zmian w celu oszczędzania energii elektrycznej. Co powiecie na następujące propozycje:

jak oszczędzać na oświetleniu

http://regiodom.pl/

Przejmij kontrolę nad urządzeniami elektrycznymi

Obecnie w domach używamy mnóstwo sprzętu napędzanego energią elektryczną, od telewizora i laptopa, przez urządzenia kuchenne, aż do wyposażenia łazienki. Jeśli wydaje nam się, że powinniśmy zwracać na nie uwagę tylko podczas ich pracy, to jesteśmy w błędzie. Przejęcie kontroli nad ich trybem czuwania lub wtedy, gdy są wyłączone jest równie ważne, a czasem najważniejsze w kwestii oszczędności.

Zmniejsz pobór energii podczas pracy urządzeń

Jeśli masz możliwość wymiany urządzeń RTV i AGD na nowsze modele z trybem oszczędzania energii, to tym lepiej. Jednak jeśli nie stać Cię na kupno nowej lodówki, pralki lub telewizora sprawdź, czy możesz zmniejszyć pobór energii elektrycznej ustawiając niższe parametry, na przykład zmniejszając poziom jasności laptopa czy komputera, albo obniżając temperaturę chłodzenia w lodówce. Warto też ujawnić tak zwanych pożeraczy prądu, czyli na przykład niepotrzebne aplikacje w naszych smartfonach, które odpowiadają za szybkie wyczerpywanie baterii.

Zrezygnuj z trybu czuwania

Chyba wszyscy przyzwyczailiśmy się do widoku zapalonych czerwonych kontrolek w naszych urządzeniach RTV i AGD. Tymczasem każda taka kontrolka w telewizorze lub ekspresie do kawy to tak naprawdę kolejny pożeracz prądu. Najlepszym rozwiązaniem, będzie wyłączanie sprzętów elektronicznych z kontaktów jeśli ich nie używamy.

oszczędzanie energi sprzet RTV

http://avaru.pl/

Zapanuj nad oświetleniem

Drugim istotnym czynnikiem wpływającym na koszty używania energii elektrycznej w każdym domu, oprócz urządzeń RTV i AGD jest oświetlenie. Pamiętajmy, że to ile prądu skonsumują nasze lampy zależy wyłącznie od nas. Dlatego już dziś pomyślmy o wprowadzeniu kilku zmian.

  • Wymiana żarówek na energooszczędne – choć droższe przy zakupie, podczas eksploatacji okażą się znacznie tańsze i starczą na dłużej.
  • Wyłączanie światła przy wychodzeniu z pomieszczenia – gaśmy światło w kuchni, jeśli w niej nie przebywamy, niedopuszczalne jest też spanie przy zapalonej lampce. Jeśli już nie lubimy egipskich ciemności w sypialni zastosujmy specjalne lampki nocne o niskim poborze energii i łagodnym świetle.

  • Optymalne wykorzystanie światła dziennego – odsłaniajmy okna na światło dzienne zamiast zapalać światło.
  • Lampy solarne – świetnie nadają się do oświetlenia podjazdów do garażu lub tarasu wieczorem.
  • Oświetlenie punktowe zamiast sufitowego – po co zapalać żyrandol, kiedy do czytania książki wystarczy nam zwykła lampka biurkowa.

Decyduj o dostawcy prądu

Wielu z nas płaci rachunki z przyzwyczajenia, nie zastanawiając się, czy nie można byłoby zmienić dostawców mediów. W przypadku dystrybucji energii elektrycznej na rynku panuje spora konkurencja i często zmiana firmy pozwoli na obniżenie kosztów. Jest to o tyle prostsze, że firmy energetyczne proponują załatwienie wszelkich formalności związanych z wypowiedzeniem umowy innemu dostawcy w naszym imieniu. Jeśli jednak z różnych względów wolimy zostać przy obecnym dostawcy prądu, zapytajmy w Biurze Obsługi Klienta, czy mogliby nam zaproponować obniżenie kosztów poprzesz zastosowanie innej taryfy lub innych warunków dostawy.

źródło obrazka wyróżniającego: http://nf.pl/przedsiebiorca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *