Jak obniżyć podatek dochodowy?

Jak obniżyć podatek dochodowy?

Jak obniżyć podatek dochodowy?

 

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze zobowiązania podatkowe są sprawą nieuniknioną, jednak nie wszyscy w równym stopniu wiemy, jak te zobowiązania uczynić lżejszymi. Tymczasem zapoznanie się z ulgami i odpisami przysługującymi za rok 2016 pozwoli znacznie obniżyć kwotę podatku należnego wykazaną w rocznym zeznaniu PIT. Choć do rozliczenia za bieżący rok pozostało jeszcze trochę czasu, warto już dziś sprawdzić, czy posiadamy odpowiednie dokumenty, aby skorzystać z odliczeń i tym samym oddać mniej naszych pieniędzy fiskusowi.

Jak oblicza się podatek dochodowy?

Każdy kto już przynajmniej raz wypełniał roczną deklarację PIT wie mniej więcej, jak się to robi. Jednak jeśli od ostatniego wypełniania PITU zdążyliśmy już zapomnieć, jak się to robi- nie wpadajmy w panikę; dobrze skonstruowane formularze online same podpowiadają kolejne kroki, a jeśli tego nam mało, zawsze możemy zajrzeć do broszury informacyjnej dostępnej w Urzędach Skarbowych. W najprostszym ujęciu czeka nas wyliczenie podstawy opodatkowania, czyli odjęcie od kwoty przychodów wszystkich zapłaconych składek na ZUS oraz kosztów uzyskania przychodu, a następnie zastosowanie odpowiedniej skali podatkowej do wyliczenia kwoty należnego podatku. W ten sposób możemy zakończyć nasze zeznanie podatkowe, jednak o wiele korzystniej jest je uzupełnić o przysługujące nam ulgi i odliczenia. Zapoznajmy się z najważniejszymi z nich:

ulgi w PIT

http://pit.infor.pl/

  1. Ulga prorodzinna– tak zwane odliczenie „na dziecko” ‘ jego kwota zależy od liczby posiadanych dzieci, na przykład za pierwsze przysługuje nam odliczenie w kwocie 1112,04 zł rocznie.

  2. Ulga internetowa- posiadając rachunki poświadczające opłacanie dostępu do sieci możemy odliczyć nawet 760 zł.

  3. Ulga dla honorowych dawców krwi- wykaz ilości oddanej krwi w publicznym punkcie krwiodawstwa uprawnia do odliczenia 130 zł za każdy litr krwi i 170 zł za osocze. Niezbędny będzie dokument potwierdzający rejestrację w punkcie krwiodawstwa.

  4. Ulga rehabilitacyjna – osoba niepełnosprawna lub jej rodzice albo opiekunowie mogą odliczyć od dochodu kwoty wydane na jej rehabilitację, jeśli jej dochód nie przekroczy 9120 złotych. Konieczne bezie posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności, a wydatki również będą musiały być udokumentowane.

  5. Ulga na opłacenie przewodnika lub psa asystującego – 2280 zł. Potrzebny będzie dokument o przyznaniu pierwszej lub drugiej grupy rehabilitacyjnej oraz przedstawienie certyfikatów psa asystującego.

  6. Ulga na leki – koszt zakupu leków po odjęciu 100 złotych, jednak wymagane jest posiadanie imiennej faktury zakupu leków oraz zaświadczenie od lekarza o konieczności stosowania leku.

  7. Ulga na samochód – nawet do 2280 zł odliczenia, jednak pod warunkiem posiadania orzeczenia o pierwszym lub drugim stopniu niepełnosprawności oraz skierowania na zabiegi rehabilitacyjne, a także aktu własności lub współwłasności pojazdu lub faktury za wynajem auta do tego celu.

  8. Ulga na darowizny – kwoty przekazane organizacjom pożytku publicznego, ale też innym organizacjom opiekuńczym i charytatywnym oraz na cele kultu religijnego również można odliczyć od dochodu.

obniżenie podatku dochodowego

http://programpity.org.pl/

Jak w pełni skorzystać z ulg i odpisów?

Sprawdź także poradnik: Jak obniżyć podatek dochodowy na stronie Zaplo

Przedstawiona powyżej lista ulg wcale nie jest kompletna. Poza tym, aby wykorzystać ulgi i odpisy zgodnie z obowiązującymi przepisami należy sprawdzić, czy ich zastosowanie nie jest obwarowane jakimiś szczególnymi warunkami lub limitami. Jeśli sami nie czujemy się zbyt pewnie w świecie przepisów fiskalnych, zwróćmy się o pomoc do profesjonalistów. Czasem będzie nam mogła pomóc życzliwa księgowa w firmie, gdzie na co dzień pracujemy ale pewniej jest zwrócić się do osoby prowadzącej biuro rachunkowe, która ma w swojej ofercie wyliczanie podatków dochodowych od osób fizycznych. Dzięki temu najskuteczniej, a co za tym idzie zgodnie z przepisami obniżymy podatek dochodowy.

źródło obrazka wyróżniającego: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *