Jak nauczyć się zarządzania własnymi finansami

Jak nauczyć się zarządzania własnymi finansami

Jak nauczyć się zarządzania własnymi finansami

Każdy z nas chciałby, żeby stan jego finansów prezentował się jak najlepiej. Cóż…w rzeczywistości nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli, a sytuacje, gdy brakuje nam pieniędzy zdarzają się dość często. Warto się w takich momentach zastanowić, czy na pewno dobrze zarządzamy naszymi finansami i czy nie przydałaby nam się dodatkowa porcja wiedzy w tej materii.

Poczytaj o finansach

Żeby znaleźć odpowiednią lekturę na temat finansów wcale nie trzeba wybierać się do biblioteki Akademii Ekonomicznej, zresztą większość publikacji naukowych, które tam znaleźlibyśmy okazałaby się dla nas laików po prostu niezrozumiała. Lepiej zatem polegać na książkach przeznaczonych dla szerszego kręgu odbiorców. Na pewno warto przejrzeć poradniki typu „Jak zadbać o własne finanse” albo „Sto pomysłów na poprawę własnej sytuacji finansowej”. Autorzy często w humorystyczny sposób pomagają nam spojrzeć inaczej na rzeczywistości i ich pomysły, a także opinie jeśli nie dadzą się w stu procentach skopiować w naszym przypadku, to przynajmniej nas zainspirują do konstruktywnych zmian.

Zagraj w finanse

Wiadomo, że eksperymentowanie z finansami może być nieraz bardzo ryzykowne. Dlatego swoją wiedzę bezpieczniej będzie najpierw sprawdzić w mniej poważnej formie, na przykład podczas gry. Wszyscy chyba mamy za sobą doświadczenie inwestowania i prowadzenia biznesu w grze Monopol. To dobre na początek, ja jednak chciałabym polecić Wam gry on-line, w których dzieje się o wiele więcej, a symulacje przypadków przypominają bardziej te rzeczywiste. Znalazłam na przykład fajną grę, gdzie po określeniu swojego statusu rodzinnego i zawodowego trzeba jak najlepiej zarządzać swoimi finansami w wyznaczonym czasie. W kolejnych rundach gracz podejmuje różne decyzje, od założenia konta lub lokaty, przez wzięcie kredytu na mieszkanie czy inwestycję w fundusze, aż po decyzje podatkowe. Przez cały czas kontrolując oczywiście stan swoich przychodów i wydatków.

Źródło obrazka: www.img.interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *