Ile zapłacimy za energię latem?

Ile zapłacimy za energię latem?

Ile zapłacimy za energię latem?

Właściciele domków jednorodzinnych zazwyczaj latem oddychają z ulgą, bo odchodzą im koszty związane z ogrzewaniem domu. Mając piec gazowy, elektryczny lub na węgiel czy drewno nie muszą myśleć o płaceniu rachunków za zużyte na centralne ogrzewanie paliwo i prąd. Ich jedynym zmartwieniem będzie zapewnienie ciepłej wody użytkowej dla domowników, na co z reguły schodzi o wiele mniej energii. Także mieszkańcy mieszkań w blokach i kamienicach powinni latem płacić mniejsze rachunki za prąd, jako że dni są dłuższe i nie potrzeba aż tyle oświetlenia. Jednak czy tak się dzieje w rzeczywiści i czy naprawdę latem płacimy mniej za energię elektryczną?

Ilość odbiorników, a wysokość opłat

To, ile miesięcznie płacimy za prąd, zależy chyba najbardziej od ilości urządzeń elektrycznych wykorzystywanych na co dzień w domu. Długość ich pracy, a także intensywność poboru mocy może się różnie kształtować na przestrzeni roku.

pralka lodówka kuchenka

www.pkt.pl

Piec CO latem odpoczywa

Największym „konsumentem” energii elektrycznej jest wspomniany wyżej piec lub kocioł, oczywiście jeśli jest napędzany prądem, a nie gazem, czy paliwem stałym lub ciekłym. Latem z wiadomych względów prądu na ogrzewanie nie zużywa się prawie w ogóle, no chyba że przydarzy się wyjątkowo deszczowe lato i będziemy chcieli osuszyć wilgoć, która zagości w pomieszczeniach.

Lodówka latem pracuje pełną parą

Inne urządzenie, którego nie może zabraknąć w żadnym domu, a które właściwie pobiera energię non- stop jest lodówka. Właściciele lodówek z trybem energooszczędnym mają szansę na mniejsze zużycie, jednak zawsze trzeba liczyć się z tym, że do wytworzenia niższej temperatury w upały urządzenie potrzebować będzie większej mocy. Pamiętajmy też, że każde otwarcie lodówki zwiększa pobór mocy, a latem sięgamy do niej szczególnie chętnie, aby wyjąc z niej orzeźwiające zimne napoje albo lody z zamrażalnika.

Pralka i zmywarka na letnich obrotach

Praca pralki i zmywarki w gospodarstwie domowym raczej wygląda podobnie przez cały rok. Wszystko jednak może się zmienić, kiedy weźmie się pod uwagę większą ilość brudnych ubrań i naczyń związanych z wakacyjnym pobytem dzieci w domu albo z przyjazdem letników.

Oświetlenie letnich wieczorów

Oświetlenie domu w wakacje powinno nas mniej kosztować, ponieważ przez większą część lata jest jasno do późnych godzin wieczornych. Aby jeszcze bardziej zredukować koszty oświetlenia pamiętajmy o możliwości zainstalowania lampek solarnych w ogrodach, które w skuteczny sposób wyeliminują konieczność korzystania z oświetlenia elektrycznego na podjeździe na parking lub do garażu.

Sprzęt IT i RTV

Ładna pogoda i moc atrakcji na zewnątrz sprawiają, że większość z nas latem nie ogląda tyle telewizji, co w długie zimowe wieczory. Mniej pociąga nasz również serfowanie po internecie, no chyba, że w celu zamieszczenia zdjęć z letnich wojaży na swoim profilu społecznościowym. Zwiększony pobór mocy przez urządzenia elektroniczne i audiowizualne może jednak mieć miejsce, gdy korzystają z nich dzieci pozostające w domu podczas wakacji szkolnych.

Elektryczne chłodzenie w upały

W związku z coraz gorętszymi latami, w naszych domach rośnie liczba urządzeń służących chłodzeniu powietrza. Większość z nas posiada elektryczne wiatraczki, które kręcąc się zapewniają ruch powietrza i chodzą nas. Mniejsze modele stawiane są bezpośrednio na biurkach, a większe – na podłodze w salonie lub doczepiane do lamp w sypialniach. Do tego coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie w domu klimatyzacji, a ta jest naprawdę poważnym „konsumentem” prądu.

energiawtwoimdomu.wordpress.com

energiawtwoimdomu.wordpress.com

Jak oszczędzić latem na rachunkach?

Jak się okazuje upalne lato może pokrzyżować plany niejednemu użytkownikowi chcącemu zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej. Brak dyscypliny w korzystaniu z podstawowych sprzętów RTV i AGD może sprawić, że płacić za prąd w lipcu będziemy sporo. Dlatego zwróćmy uwagę, czy nasz sprzęt elektryczny posiada tryb oszczędności energii i w miarę możliwości przełączmy go na niego. Poza tym powinniśmy uświadomić siebie jak i innych użytkowników jak optymalnie zużywać energię elektryczną, korzystając z tańszego prądu w określonych taryfach. Zaoszczędzone na prądzie pieniądze można będzie potem wydać na letnie na atrakcje, których w wakacje nie brakuje.

źródło obrazka wyróżniającego: energiawtwoimdomu.wordpress.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *