Ile włożyć do koperty na wesele?

Ile włożyć do koperty na wesele?

Ile włożyć do koperty na wesele?

Otrzymując zaproszenie na wesele zazwyczaj reagujemy z entuzjazmem mając na myśli niezłą zabawę oraz moc najlepszych życzeń dla Młodej Pary. Dopiero po chwili przychodzi refleksja i zaczynają się pojawiać pytania w stylu : „Co na siebie włożę?”, „ Z kim pójdę na wesele?” oraz „Ile włożyć do koperty?”. Jakie by nie były przeszkody na drodze do domu weselnego, warto je jednak pokonać, bo po prosu nie wypada odmawiać na zaproszenie nowożeńców. O ile pierwszy dylemat możemy rozwikłać z pomocą domorosłych stylistów, a drugi załatwić za pośrednictwem portali społecznościowych, to już w kwestii finansowej raczej liczyć możemy tylko na siebie. To, ile włożymy do koperty na wesele pozostaje sprawą dość indywidualną, chociaż warto rozważyć następujące argumenty:

koperta z pieniędzmi na slub

sklep-slubny.venarti.pl

Ile sobie życzy para Młoda?

Czasem bywa tak, że nasze wyobrażenia na temat oczekiwań innych osób są, delikatnie rzecz ujmując, niezbyt bliskie prawdy. Może nam się na przykład wydawać, że Para Młoda zapraszając gości na wesele ma nadzieję, że inwestycja w całą imprezę im się zwróci albo liczy na uzbieranie pewnej kwoty, która pokryje inne, czekające ich wkrótce wydatki.

Składka na prezent dla Młodych

Zamiast gdybać, lepiej po prostu zrobić rozeznanie wśród znajomych i rodziny, czy wiedzą coś o organizowanej zbiórce na prezent dla Młodych albo czy sami składają się na jakiś konkretny cel. Niegdyś bywało tak, że goście wspólnie kupowali droższe sprzęty AGD, takie jak lodówki czy telewizory, dziś jednak młode pary mają często za sobą pewien staż wspólnego mieszkania i zdążyły się już dorobić sporego dobytku, więc tego typu prezenty raczej odpadają, choć wciąż mogą mieć jakieś inne kosztowne potrzeby.

Zbiórka na konkretny cel

Może się jednak zdarzyć, że z uzbieranej na weselu sumy pieniędzy Państwo Młodzi będą chcieli sfinansować jakiś konkretny cel, na przykład podróż poślubną albo remont pokoiku dla potomka, który jest już w drodze. W takich sytuacjach chodzi im o określoną kwotę, którą da się podzielić na liczbę uczestników wesela i w ten sposób łatwo wyliczyć. Coraz częściej też Młodym Parom przyświecają bardziej szczytne cele. Chcą mianowicie przeznaczyć pieniądze otrzymane w kopertach od gości na jakąś działalność charytatywną. Tutaj nasza hojność opłaci się w dwójnasób; ucieszy nowożeńców, ale i tych, którym oni zechcą pomóc.

pieniądze dla Pary Młodej

pl.dawanda.com

Ile dają inni?

Zapytane znajomych w pracy albo kogoś z rodziny, ile włożyliby do koperty, gdyby szli na wesele jest dobrą taktyką. W ten sposób dowiemy się jakie są trendy.

Ile na jednego gościa?

Niektórzy wyliczają sumę do koperty w ten sposób, że zaokrąglają wzwyż koszt uczestnictwa jednego gościa w przyjęciu. Załóżmy, że będzie to około 150 złotych od osoby. Zatem para idąca na ślub i ucztę weselną powinna pojawić się z kopertą zawierającą minimum 300 zł. W ten sposób pomożemy Młodym w udźwignięciu kosztów wynajęcia sali oraz ceny za konsumpcję i obsługę.

Ile wypada dać?

Czasem wysokość kwoty wkładanej do koperty zależy od stopnia zamożności danego środowiska. W niektórych rodzinach lub kręgach towarzyskich po prostu nie wypada schodzić poniżej pewnego pułapu. Pamiętajmy także, że wysokość kwot może wzrastać wraz ze stopniem pokrewieństwa i zażyłości z Młodą Parą. Największe sumy dają Rodzice i Rodzice Chrzestni albo rodzeństwo i najbliżsi kuzyni. Zgodnie z tą zasadą im dalej na drzewie genealogicznym znajduje się gałąź, na której siedzimy, tym wysiłek finansowy powinien być mniejszy.

Na jaką kwotę nas stać?

W końcu można podejść do zagadnienia kwoty w weselnej kopercie w sposób czysto matematyczny i obliczyć ją na podstawie wcześniej dawanych sum i ich stosunku do naszych ówczesnych zarobków albo do ówczesnej średniej krajowej. Na przykład jeśli trzy lata temu będąc na weselu wręczyliśmy Młodym kwotę 300 złotych przy średnich zarobkach 2500 zł netto, to dziś zarabiając 3200 zł powinniśmy dać mniej więcej kwotę 384 zł. Rozważając, ile włożyć do koperty na wesele musimy wziąć pod uwagę także naszą obecną sytuację finansową, liczbę zobowiązań i planowanych wydatków. Czasem wysiłek finansowy związany z wzięciem udziału w weselu bywa tak duży, że musimy poszukać możliwości zaciągnięcia pożyczki na ten cel.

W artykule wykorzystano informacje ze strony: https://www.vivus.pl/moje-finanse/jest-okazja-jest-pozyczka/ile-dac-na-wesele-prezent-w-gotowce-na-4-sposoby/

źródło obrazka wyróżniającego: imged.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *