Ile trzeba dać na komunię?

Ile trzeba dać na komunię?

Ile trzeba dać na komunię?

Jeszcze do niedawna prezent na komunię nie sprawiał większego problemu. Obecnie jednak dzieci w wieku komunijnym mają już praktycznie wszystko, czego potrzebują, a nawet o wiele więcej, dlatego też coraz częściej rodzice chrzestni oraz rodzina decydują się na prezent w postaci konkretnej kwoty pieniędzy. Wtedy też pojawia się jednak problem z wysokością kwoty. Ile trzeba dać na komunię? Tak naprawdę nie ma oficjalnie ustalonego limitu, jednakże pojawiają się pewne widełki kwot uzależnione od tego, kto wręcza ten finansowy prezent.

Chrzestni, rodzina, goście – ile wypada dać na komunię?

Dzieci w wieku komunijnym dzisiaj posiadają już wszystko, co im potrzebne, dlatego najczęściej jako prezent wybierana jest gotówka.
fot. pixabay.com

Ważnym gościem uroczystości komunijnej są rodzice chrzestni. Oni też przeznaczają największą kwotę na prezent. Chcąc podarować pieniądze, zwykle chrzestni przekazują dziecku od 500 do 1000 złotych. Nierzadko do prezentu finansowego dołączają jakiś drobiazg lub pamiątkę komunijną. Bliska rodzina będzie przeznaczała na prezent kwotę do 400-500 złotych. Nierzadko jednak zdarza się, że zamożni bliscy potrafią podarować dziecku o wiele większą kwotę. Zwykle ostateczna wysokość będzie uzależniona od możliwości finansowych. Pozostali goście, najbliżsi znajomi na prezent komunijny przeznaczają od 100 do 300 złotych – również w granicach możliwości. Poniżej 100 złotych prezenty w gotówce nie mają sensu. W sytuacji, gdy nie dysponuje się kwotą większą niż 100 złotych, warto zdecydować się na podarowanie symbolicznego prezentu, jak na przykład książka czy inny wymowny drobiazg. 

Warto pamiętać, by wręczając pieniądze dziecku, robić to w obecności rodziców, którzy powinni przejąć prezent i przechować go w bezpiecznym miejscu. Nie powinno się kazać otwierać koperty, przeliczać kwoty lub tłumaczyć w przypadku, kiedy kwota jest zbyt niska. Prezent komunijny w postaci gotówki powinien być wręczany zgodnie z możliwościami. Warto zaznaczyć, że komunia to uroczystość religijna i to nie aspekt materialny jest w tym wydarzeniu najważniejszy.

Co zamiast gotówki?

Jak zostało wspomniane, w dzisiejszych czasach niełatwo jest trafić z dobrym prezentem, dlatego też wiele osób decyduje się na podarunek w postaci gotówki. Dzieci w wieku komunijnym zwykle posiadają wszystko, co im trzeba. Można jednak zaskoczyć je prezentem niematerialnym. Może to być wycieczka, wspólny wyjazd lub prezenty dedykowane zainteresowaniom dziecka, jak na przykład gra na instrumencie, kurs językowy, spływ kajakowy, zwiedzanie stadionu czy lot balonem. Możliwości jest sporo. W sytuacji, kiedy domowy budżet nie pozwala na zakup prezentu lub podarowania kwoty pieniędzy, warto skorzystać z elastycznych pożyczek pozabankowych. Komunia to ważny dzień dla dziecka, dlatego należy zapewnić mu jak najlepsze wspomnienia i odpowiedni prezent. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *