Ile siły mają nasze pieniądze?

Ile siły mają nasze pieniądze?

Ile siły mają nasze pieniądze?

Mowa tu oczywiście o sile nabywczej, czyli ilości towarów i usług jakie za nasze pieniądze możemy zakupić. Porównując nasze zarobki z tymi sprzed kilku lat może nam się wydawać, że zarabiamy więcej, lecz czy w rzeczywistości więcej możemy kupić? Jak jest zatem realna wartość naszych pieniędzy?

Wszystkiemu winna inflacja
Ogólnie rzecz ujmując wszystko zleży od sytuacji gospodarczej naszego kraju. Jeśli ogólny poziom cen wzrasta z roku na rok, to mamy do czynienia z inflacją, a ta właśnie osłabia wartość nabywczą naszego pieniądza. Mimo, że nominalnie nasze zarobki wzrastają, to jednak wzrastają i ceny, więc w efekcie kupić możemy tyle samo, jeśli nie mniej. Analiza poziomu inflacji w ostatnich latach pozwala zauważyć, że oscyluje ona w między 4 a 2 procentami rocznie. Na szczęście prognozy na ten rok są trochę bardziej optymistyczne i pozwalają wierzyć w osłabienie inflacji a więc i w zwiększenie siły nabywczej naszego pieniądza.

Deflacja wcale nie lepsza
Przeciwieństwem inflacji jest deflacja, czyli możliwość zakupienia większej ilości towarów i usług za tę samą, co w poprzednich latach ilość pieniędzy. Wydawałoby się że jest to sytuacja idealna dla społeczeństwa i właściwie tylko o takiej moglibyśmy wszyscy marzyć. Tymczasem deflacja może spowodować poważną recesję w gospodarce, a nawet doprowadzić do jej upadku. Dlatego tak naprawdę zadaniem każdego rządu jest walka z deflacją poprzez na przykład emisję nowych banknotów, które ożywiłyby popyt. Wynika zatem z tego, że mimo wszystko, nie warto by nasz pieniądz był zbyt silny.

Źródło obrazka: www.dailytelegraph.com.au

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *