Ile kosztuje wiza do USA?

Ile kosztuje wiza do USA?

Ile kosztuje wiza do USA?

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej to kraj, który nadal wymaga posiadania wizy przez obywateli Polski chcących wjechać na jego teren. Uzyskanie wizy nieimigracyjnej uprawniającej do wjazdu do USA wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności.

Wiza do USA – wniosek i opłaty

Opłata wizowa uzależniona jest od typu wizy. Koszty wahają się od 160 USD do 265 USD.

Każda osoba, która ubiega się o wizę do USA, zanim złoży wymagany wniosek, zobowiązana jest do uiszczenia opłaty za rozpatrzenie wniosku (opłata MRV). Wniosek wypełnia się elektronicznie. Opłata wizowa nie podlega zwrotowi i musi zostać uiszczona bez względu na fakt, czy wiza zostanie wydana, czy też nie. Płatność nie może być też przeniesiona na inne osoby. Uiszczona opłata ważna jest przez rok od daty wykonania płatności. Po roku opłata przepada, a cała procedura musi być raz jeszcze wznawiana.Dopiero potwierdzenie wykonania płatności oraz wypełniony i złożony wniosek uprawnia aplikującego do umówienia się na spotkanie z konsulem w ambasadzie lub konsulacie Stanów Zjednoczonych w Warszawie lub Krakowie. Wysokość opłaty zależna jest od rodzaju wizy, o którą aplikuje dana osoba. Wysokość opłaty wizowej podawana jest w dolarach amerykańskich, jednakże aplikujący uiszcza opłatę w lokalnej walucie zgodnie z przeliczeniem kursu dolara na dany dzień. 

Starając się o wizę nieimigracyjną, a więc wizę turystyczną, studencką, do programów wymiany, wizę tranzytową czy wizę służbową należy zapłacić 160 USD. Wnioski o wizy wydawane na podstawie petycji, w tym wizy pracownicze oraz religijne podlegają opłacie w wysokości 190 USD. Inwestorzy i przedsiębiorcy za złożenie wniosku zapłacą 205 USD. Wizy z kategorii K, to jest wizy dla narzeczonych obywateli Stanów Zjednoczonych kosztują aplikującego aż 265 USD! Kwoty te nierzadko mogą przerastać możliwości osoby aplikującej. W takim wypadku warto skorzystać z elastycznej pożyczki pozabankowej. Wystarczy jedynie wypełnić prosty wniosek a pieniądze po krótkiem czasie przelewane są na konto. 

Zwolnione z opłat są osoby, które ubiegają się o służbowe wizy z kategorii A, G oraz NATO, a także w pewnych przypadkach, gdy osoba posiada paszport dyplomatyczny. Niektóre programy wymiany mogą także zwalniać z konieczności uiszczenia opłat.

Tabela opłat wizowych według kategorii wizy do USA
Kategoria wizy Opis Opłata (USD)
B Służbowa/turystyczna $160
C-1 Tranzyt $160
D Członkowie załogi samolotu lub statku $160
E Inwestorzy i przedsiębiorcy $205
F Studenci (studia akademickie) $160
H Pracownicy tymczasowi/sezonowi i praktykanci $190
I Dziennikarze i przedstawiciele mediów $160
J Au-pairs, stażyści, wymiana naukowa/studencka, program „Praca i Podróże” $160
K Narzeczony/narzeczona obywatela USA $265
L Pracownicy oddelegowani do amerykańskiego oddziału firmy $190
M Studenci (studia zawodowe) $160
O Osoby o wyjątkowych uzdolnieniach $190
P Sportowcy, artyści i wykonawcy estradowi $190
Q Międzynarodowa wymiana kulturowa $190
R Pracownicy instytucji religijnych $190
T Ofiary handlu ludźmi $160
TN/TD Specjaliści z NAFTA $160
U Ofiary działalności przestępczej $160

Źródło: http://ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-visafeeinfo.asp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *