Wprowadzanie kolejnego dnia wolnego od pracy budzi różne emocje. Wielu obywateli cieszy ten fakt, inni podchodzą do niego sceptycznie, tworzą wyliczenia i liczą straty jakie takie decyzje powodują w budżecie państwa. Czy Polakom należą się kolejne dni od pracy, a jeśli tak, jakie są finansowe straty generowane przez ustawowy dzień wolny?
Polska – kraj pracujący
Według danych statystycznych Polacy plasują się w samej czołówce narodów, które pracują najwięcej. Patrząc na liczbę dni wolnych od pracy Polska nie jest krajem wiodącym. Obecnie jest ich trzynaście w skali roku. Krajem europejskim mającym najwięcej dni wolnych od pracy jest Belgia. Belgowie aż dwadzieścia cztery razy w roku mogą pozostać w domach.

Koszty dnia wolnego, choć są wysokie, to w skali roku zostają wyrównane. źródło: pixabay.com
Polska jest krajem, który musi nieustannie doganiać europejskie mocarstwa ekonomiczne, dlatego też każdy kolejny dzień wolny od pracy powinien być wprowadzany z dużą rozwagą. Warto również wspomnieć o osobach pracujących na umowy lecenie czy o dzieło – dla tych pracowników dzień wolny oznacza ograniczenie dochodu. To wszystko jednak nie oznacza, że kolejny dzień wolny pracującym polakom się nie należy.
Koszty wolnego dnia od pracy
W 2010 roku polski rząd wprowadził na stałe kolejny dzień wolny od pracy – chodziło o święto Trzech Króli. Wtedy też bardzo silnie w polemice akcentowano ogromne koszty ponoszone przez polską gospodarkę będące efektem właście wprowadzenia kolejnego dnia wolnego. Tamtejsze szacunki oscylowały w granicy 4.7 miliarda złotych. Podobna dyskusja, może i nawet bardziej gorąca, wywiązuje się w związku z dniem 12 listopada, który w roku 2018 będzie dniem wolnym od pracy, a powodem wprowadzenia jest 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Koszt tego dnia wolnego będzie wynosił 0.2% PKB, to jest około 3.96 miliarda polskich złotych. Faktem jednak jest, że ta kwota nie będzie miała wpływu na wzrost gospodarczy Polski, a co więcej, ten niewielki w skali roku spadek PKB jest bardzo łatwy do nadrobienia.
Warto jeszcze wspomnieć o jednym fakcie, który odnosi się ściśle do roku 2018. Otóż w listopadzie polskim pracownikom przysługują dwa dni wolne od pracy – 1 oraz 11 listopada. W tym roku 11 listopada przypada w niedziele. Polskie prawo niestety nie pozwala na odebranie dnia wolnego za święta, które w danym roku przypadną w niedzielę. Jednak logicznie rzecz biorąc, dzień wolny od pracy wyznaczony na 12 listopada wyrównuje ilość dni wolnych przypadających na listopad.