Ile kosztuje państwo wolny dzień?

Ile kosztuje państwo wolny dzień?

Ile kosztuje państwo wolny dzień?

Wprowadzanie kolejnego dnia wolnego od pracy budzi różne emocje. Wielu obywateli cieszy ten fakt, inni podchodzą do niego sceptycznie, tworzą wyliczenia i liczą straty jakie takie decyzje powodują w budżecie państwa. Czy Polakom należą się kolejne dni od pracy, a jeśli tak, jakie są finansowe straty generowane przez ustawowy dzień wolny?

Polska – kraj pracujący 

Według danych statystycznych Polacy plasują się w samej czołówce narodów, które pracują najwięcej. Patrząc na liczbę dni wolnych od pracy Polska nie jest krajem wiodącym. Obecnie jest ich trzynaście w skali roku. Krajem europejskim mającym najwięcej dni wolnych od pracy jest Belgia. Belgowie aż dwadzieścia cztery razy w roku mogą pozostać w domach. 

Koszty dnia wolnego, choć są wysokie, to w skali roku zostają wyrównane. źródło: pixabay.com

Polska jest krajem, który musi nieustannie doganiać europejskie mocarstwa ekonomiczne, dlatego też każdy kolejny dzień wolny od pracy powinien być wprowadzany z dużą rozwagą. Warto również wspomnieć o osobach pracujących na umowy lecenie czy o dzieło – dla tych pracowników dzień wolny oznacza ograniczenie dochodu. To wszystko jednak nie oznacza, że kolejny dzień wolny pracującym polakom się nie należy.

Koszty wolnego dnia od pracy

W 2010 roku polski rząd wprowadził na stałe kolejny dzień wolny od pracy – chodziło o święto Trzech Króli. Wtedy też bardzo silnie w polemice akcentowano ogromne koszty ponoszone przez polską gospodarkę będące efektem właście wprowadzenia kolejnego dnia wolnego. Tamtejsze szacunki oscylowały w granicy 4.7 miliarda złotych. Podobna dyskusja, może i nawet bardziej gorąca, wywiązuje się w związku z dniem 12 listopada, który w roku 2018 będzie dniem wolnym od pracy, a powodem wprowadzenia jest 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Koszt tego dnia wolnego będzie wynosił 0.2% PKB, to jest około 3.96 miliarda polskich złotych.  Faktem jednak jest, że ta kwota nie będzie miała wpływu na wzrost gospodarczy Polski, a co więcej, ten niewielki w skali roku spadek PKB jest bardzo łatwy do nadrobienia.

Warto jeszcze wspomnieć o jednym fakcie, który odnosi się ściśle do roku 2018. Otóż w listopadzie polskim pracownikom przysługują dwa dni wolne od pracy – 1 oraz 11 listopada. W tym roku 11 listopada przypada w niedziele. Polskie prawo niestety nie pozwala na odebranie dnia wolnego za święta, które w danym roku przypadną w niedzielę. Jednak logicznie rzecz biorąc, dzień wolny od pracy wyznaczony na 12 listopada wyrównuje ilość dni wolnych przypadających na listopad.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *