Ile kosztuje organizacja Wigilii dla rodziny?

Ile kosztuje organizacja Wigilii dla rodziny?

Ile kosztuje organizacja Wigilii dla rodziny?

Ile kosztuje organizacja Wigilii dla rodziny?

Święta Bożego Narodzenia to bardzo ważny okres dla każdego Polaka. Wiąże się on przede wszystkim z mocno zakorzenioną tradycją obchodzenia grudniowych świąt. Faktem jest, że nawet osoby niepraktykujące, a nawet niewierzące świętują ten okres. Dla Polaków święta, a przede wszystkim wigilia, to tak ważny czas, że stawiają go na równi z takimi wydarzeniami, jak chrzciny dziecka, czy ślub. Świętowanie oczywiście wiąże się z wydatkami, które trzeba ponieść, by dobrze się do niego przygotować.

W zgodzie z tradycją – wigilijny stół

Zgodnie z polską tradycją na wigilijnym stole powinno znaleźć się dwanaście potraw. Nie każdy jednak decyduje się na pełną tradycyjną wersję. źródło: https://pl.wikiquote.org/wiki/Wigilia

Tradycja mówi, że na wigilijnym stole powinno pojawić się dwanaście potraw. Są tacy, którzy respektują nakazanie tradycji, inni natomiast wybierają te potrawy, które najzwyczajniej w świecie smakują osobom mającym zasiąść przy stole. Jeszcze inni tworzą alternatywną wersję wigilijnego menu, urozmaicając je egzotycznymi smakołykami. Każde danie to koszt. W zależności od ilości osób, z którymi zjedzona zostanie wigilijna kolacja, koszty się różnicują. Chcąc przygotować tradycyjną wigilię dla małej rodziny, trzeba liczyć się z wydatkiem około 200-250 złotych za same produkty oraz napoje. Jeżeli ktoś decyduje się na zakup gotowych dań koszt może być podobny, ewentualnie nieznacznie wzrosnąć. Wiąże się to oczywiście z faktem, czy chce się być w zgodzie z tradycją, czy zadowolić się tylko wyborem wigilijnych dań. Jednakże sama kolacja to nie wszystko. Wigilia bez przepięknie ustrojonej choinki odbyć się nie może. Cena za choinkę, w zależności od rozmiarów i drzewka waha się w przedziale od 50 do nawet kilkuset złotych! Przystrojenie jej do kolejny wydatek, jednakże zwykle świąteczne ozdoby składowane są każdym domu.

Bożonarodzeniowe prezenty

Prezenty to obowiązkowy element wigilijnego wieczoru. Często wiąże się to z dużymi kosztami, ale warto je ponieść. źródło: https://pixabay.com

Prawdziwa wigilia nie może obejść się bez bożonarodzeniowych prezentów. I jeśli chodzi o przeznaczone na święta finanse, sytuacja tutaj się komplikuje. Zakup i przygotowanie świątecznych prezentów może wiązać się z bardzo dużymi kosztami. Bardzo często trudno jest zaspokoić potrzeby i marzenia swoich bliskich. Zwykle świąteczne życzenia związane z prezentami znacznie przekraczają domowy budżet. Jednakże wyjątkowość bożonarodzeniowych świąt sprzyja postawie hojności i chęci obdarowywania innych najlepszymi prezentami. A te mogą sięgać nawet kwot przekraczających kilka tysięcy złotych. Nawet jeśli świąteczny budżet jest niewystarczający, bardzo łatwo można sobie z tym poradzić korzystając z krótkoterminowych, pozabankowych pożyczek. Rozwiązanie to jest idealne również dla odkładających zakup prezentów, jak i organizację wigilii na ostatnią chwilę. Warto uczynić ten czas naprawdę wyjątkowym i nie szczędzić na wydatkach. Rozradowane twarze bliskich, a przede wszystkim dzieci, to najcenniejsza zapłata w wigilijny wieczór.

Święta, święta…

Przygotowania do świąt trwają długo, a te mijają bardzo szybko. Inwestycja w jak najlepiej spędzony wigilijny wieczór, to gest warty wykonania. Nie trzeba o tym przypominać, gdyż w polskiej kulturze bożonarodzeniowy czas jest niezwykle istotny. Liczenie się z kosztami warto odłożyć na później, a w okresie świąt cieszyć się czasem spędzonym z bliskimi. Nie trzeba też martwić się przekroczeniem domowego budżetu, gdyż wspomniane pożyczki są bardzo elastyczne i umożliwiają spłatę w dogodnych terminach. Trzeba również uświadomić sobie, że koszt wigilii nie jest aż tak wysoki, żeby ten wyjątkowy wieczór nie był spędzony w dostatku świątecznych smakołyków i uszczęśliwiających prezentów. Święta to czas dawania, warto się temu oddać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *