Ile kosztuje hodowla ślimaków? Czy to się opłaca?

Ile kosztuje hodowla ślimaków? Czy to się opłaca?

Ile kosztuje hodowla ślimaków? Czy to się opłaca?

Ślimaki to prawdziwy przysmak w wielu krajach. Niewiele osób wie, że na zachodnie stoły mięczaki te trafiają głównie z polskich hodowli. Rynek ślimaków notuje coraz większy rozwój na terenie kraju. Zapotrzebowanie na ślimaki jest ciągle tak duże, że nie trzeba się martwić konkurencją. Hodowla ślimaków może okazać się doskonałym pomysłem na biznes. Jednakże trzeba się do niej odpowiednio przygotować i działać według restrykcyjnych norm, żeby mięczaki były najwyższej jakości. Wtedy też zyski z hodowli ślimaków mogą być bardzo duże. Jak to zrobić? Zestaw informacji poniżej. 

Koszty założenia hodowli ślimaków

Hodowla ślimaków nie jest skomplikowana w utrzymaniu. Ze względu na ogromny popyt na ślimaki zyski z hodowli mogą być ogromne! źródło: pixabay.com

Do skutecznej hodowli ślimaków potrzebna jest przede wszystkim ziemia. Najmniejsza hodowla może mieć około 3 arów. Patrząc w przyszłość dobrze jest zapewnić większą przestrzeń. Ar ziemi kosztuje około 400 złotych. Sama ziemia to jednak nie wszystko. Cała infrastruktura może kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych – w zależności od wielkości hodowli. Do infrastruktury konieczne jest zapewnienie stałego dostępu do wody, za którą cena będzie wahać się w zależności od gminy. Do przygotowanej infrastruktury należy zakupić materiał zarodowy, to jest określoną ilość ślimaków na rozpoczęcie hodowli. Za 25 kg materiału zarodowego trzeba zapłacić około 500 złotych. Odżywianie ślimaków wymaga odpowiedniej paszy – koszt za tonę to kwota około 2000 złotych. Obierając konkretną metodę hodowli, koszt za „produkcję” 1 kilograma ślimaka będzie oscylował od 2 do maksymalnie 8-10 złotych. Sprzedaż tego samego kilograma może znacznie przewyższyć kwotę, nawet o kilkaset procent. Istnieją zatem dwie metody hodowlane: paszowa oraz na liściach warzyw (ekologiczna). Jeżeli więc hodowla prosperuje po myśli hodowcy można być pewnym czystego zysku!

Sprzedaż ślimaków

Dojrzałe osobniki nadają się do sprzedaży na rynki polski i zagraniczny. Tymi mięczakami handluje się w kilogramach i tonach, dlatego też już na początku zakładania hodowli należy myśleć o rynkach zbytu. 

Pomoc finansowa – dotacje

Hodowla ślimaków to działalność rolnicza, dlatego też można skorzystać z dotacji przeznaczonych na rozwój rolnictwa. Niestety nie istnieją programy dedykowane hodowli tego mięczaka, ale samych możliwości pozyskania dofinansowań jest sporo. 

Gra warta świeczki

Ślimaki mogą okazać się prawdziwą żyłą złota. Wielka zaleta to łatwość prowadzenia takiej hodowli. Ślimaki eksportowane z Polski są bardzo cenione we Francji, Włoszech czy w Hiszpanii, a popyt na nie ciągle rośnie. Póki co, jak zostało wspomniane, konkurencja na rynku w Polsce nie istnieje. Hodowla ślimaków jest więc bardzo dobrym pomysłem na biznes, który rocznie może przynieść wysokie przychody! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *