Żeby tak nadejście Świat mogło nam się kojarzyć jedynie z przyjemnościami… ech, marzenie, które prysnęło wraz z dzieciństwem. Większość z nas, dorosłych zamiast cieszyć się na myśl o miłych chwilach przy wigilijnym stole oraz stosie prezentów pod choinką, zaczyna kalkulować, ile to wszystko będzie kosztowało. Nie zawsze rachunek dostępnych środków i planowanych wydatków się zgadza, a wtedy robi się naprawdę coraz mniej miło na myśl o świętach. Jak sprawić, by problemy finansowe nie przyćmiły nam radości z Bożego Narodzenia i by Święta kosztowały nas dokładnie tyle, ile możemy na nie wydać?

http://fanlidla.pl/
Najpierw zaplanuj budżet na Święta
Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, ile kosztują Święta, trzeba najpierw zapytać samego siebie, ile na nie możemy wydać? W tym celu najlepiej jeszcze na początku grudnia dokładnie określić dostępne środki na świąteczne zakupy. Oczywiście planowanie grudniowego budżetu nie może obyć się bez ujęcia stałych wydatków i zobowiązań związanych z utrzymaniem. Dopiero po ich uwzględnieniu otrzymamy kwotę wolnych środków. Jeśli wyda nam się ona niewystarczająca, zawsze możemy pomyśleć o dodatkowych źródłach finansowania, jakimi są :
-
oszczędności – co bardziej zapobiegliwy odkładają co miesiąc pewne kwoty na gwiazdkowe prezenty’
-
bony świąteczne – większość zakładów pracy oferuje swoim pracownikom bony towarowe lub podarunkowe z przeznaczeniem na świąteczne wydatki,
-
pożyczka na Święta – w okresie Świąt, wiele firm pożyczkowych ma dla swoich klientów atrakcyjne propozycje, sprawdź na Vivus pl.
http://gdansk.naszemiasto.pl/
Potem sprawdź ceny i rób świąteczne zakupy z głową!
Znając już kwotę dostępnych środków możemy śmiało ruszyć w stronę wystrojonych w świąteczne girlandy i pobrzękujących kolędami centrów handlowych i bożonarodzeniowych jarmarków. Oby tylko nie poddać się gorączce świątecznych zakupów! Jej najczęstsze objawy to:
-
uleganie wszelkim świątecznym pokusom w rodzaju słodko wyglądających bałwanków i mrugających gwizdek, z którymi nie wiadomo co zrobić po przyniesieniu do domu oraz
-
rzucanie się na przeróżne świąteczne okazje rzekomo gwarantujące obniżone ceny.
Natomiast skutki gorączki świątecznych zakupów mogą być opłakane dla stanów naszych finansów i założeń budżetowych. Dlatego zamiast myśleć ile kosztują święta, podejdź do zakupów z głową i dobrze je zaplanuj. Oto kilka podpowiedzi w punktach:
Ceny gwiazdkowych prezentów
-
Najlepiej wyznacz kwoty, jakie możesz wydać na prezent dla każdej z bliskich Ci osób oraz wstępnie określ, co to może być.
- Czasem zakup tego samego prezentu w internecie może nasz kosztować o wiele taniej niż w sklepie.
-
Jeśli planujemy kupić jakiś popularny obecnie model na rynku sprawdźmy ceny w różnych punktach oraz możliwość otrzymania dodatkowych gadżetów przy jego zakupie.
Brak pomysłu na prezent? Zobacz poradnik
Ceny świątecznych potraw
-
Tyle się obecnie mówi o marnowaniu żywności – nie kupuj jej w nadmiarze!
- Zaplanuj ilość porcji według liczby spodziewanych gości.
- Pamiętaj, że część słodyczy i przekąsek można zjeść również po Świętach, o ile termin przydatności na to pozwoli.
Cena bożonarodzeniowej atmosfery
-
Zanim kupisz nowe dekoracje i świąteczne ozdoby, wykorzystaj te które masz z zeszłego roku.
- Instalując lampki i świetlne girlandy pomyśl o modelach energooszczędnych.
-
Zapewnij sobie i swoim najbliższym dobry nastrój – to praktycznie nic nie kosztuje:-)
źródło obrazka wyróżniającego: http://www.snobka.pl/