Ile kosztują studia za granicą?

Ile kosztują studia za granicą?

Ile kosztują studia za granicą?

Brak perspektyw w kraju? Nie widzisz szansy na rozwój w swoim otoczeniu? Może czas byś pomyślał/ła o studiach za granicą; to może okazać się nie tak drogie jak myślisz, a przy tym dać Ci nieprawdopodobną szansę na zdobycie cennej wiedzy i doświadczenia. O kosztach studiowania za granicą, a także o kryteriach do spełnienia dowiedzieć się można z kilku źródeł.

Sprawdź wymagania przyjęcia na studia

Jeśli masz już sprecyzowany kierunek studiów, który Cię interesuje oraz kraj, w którym chciałbyś studiować, możesz zacząć poszukiwania odpowiedniej Uczelni w internecie, albo skorzystać z pośrednictwa działających w Polce agencji rekrutacyjnych, które przeprowadzą Cię przez proces aplikacji za darmo lub za stosunkowo niewielką opłatą. Szkoły wyższe zazwyczaj w oddzielnych zakładkach na swoich stronach prezentują wszystkie niezbędne informacje potrzebne kandydatom. Zanim więc dojdzie do złożenia przez Ciebie aplikacji sprawdź czy spełniasz następujące wymogi:

 1. Obywatelstwo – bywa, że niektóre programy studiów nie są oferowane dla studentów z zagranicy albo dostępne są tylko w ramach wymiany studenckiej z uczelniami z kraju. Jako obywatele UE mamy dostęp do wielu uczelni europejskich, a także wielu Uniwersytetów na całym świecie, jednak na niektórych kierunkach przyjmuje się tylko studentów z danego kraju.
 2. Język – doskonale jeśli znasz język kraju, w którym chcesz studiować, wtedy wybór kierunków będzie znacznie szerszy. Jeśli jednak nie mówisz na przykład po duńsku czy holendersku, nadal możesz studiować w Danii albo Holandii pod warunkiem, że Twój angielski jest na odpowiednim poziomie. Sporo uczelni europejskich, a także tych na całym świecie oferuje programy studiów z wykładowym językiem angielskim, jednak większość z nich wymaga odpowiedniego certyfikatu językowego np. IELTS, TOEFL lub CAE.
 3. Wykształcenie – aplikując na studia wyższe za granicą musisz posiadać świadectwo maturalne, lub licencjat, jeśli wybierasz się na studia magisterskie. Niektóre Uczelnie stawiają wymagania co do ocen uzyskanych na świadectwie. Może się zdarzyć, że na przykład na studiach z zakresu finansów wymaga będzie co najmniej ocena dobra z matematyki. Z kolei studia magisterskie będą musiały być poprzedzone licencjatem z określonego zakresu wiedzy.
 4. Wiek – choć wiele Uczelni jest bardzo tolerancyjnych w stosunku do wieku kandydatów, niektóre z nich mogą stawiać ograniczenia. Należy sprawdzić, czy nie jesteś „za stary” na podjecie studiów na danym kierunku.
 5. Terminy składania aplikacji – rekrutacja na Uczelnie zagraniczne często ma miejsce wcześniej niż na polskie. Upewnij się, czy nie jest za późno na złożenie dokumentów.
 6. Dodatkowe wymagania – niektóre Uczelnie w procesie rekrutacji chcą uzyskać więcej informacji na temat kandydatów. Na przykład na kierunkach artystycznych zazwyczaj będzie wymagane przedstawienie portfolio prac, albo wykonanie dodatkowego zadania.student na wykładzie

Dowiedz się o kosztach studiowania za granicą

Obywatele Unii Europejskiej mają w wielu krajach możliwość podejmowania studiów za darmo. Czesnego na Uczelniach państwowych nie zapłacisz na przykład w takich krajach jak:

 • Dania
 • Szwecja
 • Niemcy (niektóre landy)
 • Węgry (do wyznaczonego limitu czasu studiów)

Z kolei przykładowe czesne w innych krajach może wynosić:

 • Holandia – około 2000 EUR na rok
 • Niemcy (niektóre landy) – około 500 EUR za semestr
 • Francja – 184 EUR na semestr
 • Hiszpania – około 1000-1300 EUR/ rok,
 • Wielka Brytania – około 6-9 tysięcy EUR na rok

Powyższe kwoty dotyczą jedynie Uczelni państwowych, na Uczelniach prywatnych koszty czesnego kształtowane są indywidualnie i mogą wynosić nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy euro na rok.

Do kosztów studiów doliczyć trzeba będzie także koszty materiałów, podręczników, ksera, opłatę za wyrobienie karty bibliotecznej itp. – około 200 EUR za rok,

a także koszty wyżywienia – około 500 EUR za miesiąc w wielu zachodnich krajach UE,

oraz koszty zakwaterowania – ceny miejsc w akademikach często są wyższe niż wspólne wynajmowanie mieszkania „na mieście”, stad warto być na bieżąco z ogłoszeniami biur nieruchomości w pobliżu kampusu.

studentka w kawiarnii

http://www.eurodesk.pl

Jak sfinansować studia za granicą?

Zanim inwestycja w studia zaprocentuje w otrzymaniu wysoko płatnej pracy, trzeba najpierw sfinansować okres studiów. Sposobów jest kilka, o ile oczywiście nie możesz liczyć na pomoc finansową ze strony rodziny lub znajomych. Przede wszystkim w wielu krajach dostępne są ta zwane pożyczki studenckie. Dotyczy to zwłaszcza studiów w Wielkiej Brytanii, które są naprawdę drogie, a finansuje się je poprzez szeroko dostępny system kredytów dla studentów. Tam gdzie nie płaci się czesnego lub to czesne jest stosunkowo niewysokie można zaciągnąć pożyczkę w kraju na początek (sprawdź na vivus.pl) zanim nie znajdzie się jakiejś dorywczej pracy. Połączenie studiów z dorywczą pracą jest rozwiązaniem idealnym na samodzielne utrzymanie się w okresie studiów. Można też liczyć na stypendia, jednak w wielu krajach stypendia socjalne dostępne są tylko dla obywateli danego kraju, a o naukowe trzeba się będzie dopiero postarać w trakcie studiów. Jakiekolwiek rozwiązanie przyjmiesz, uwierz, że warto!

Źródła informacji i obrazków: http://www.eurodesk.pl, http://www.studiazagranica.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *