Finger Vein, czyli liczymy na palcach

Finger Vein, czyli liczymy na palcach

Finger Vein, czyli liczymy na palcach

W czasach powszechnych płatności kartą, a także coraz popularniejszych opcji płacenia smartfonem dzięki technologii NFC, dni bankomatów wydaja się policzone. Czy tak jest w rzeczywiści i czy wkrótce przestaniemy się posługiwać gotówką? A może same bankomaty czeka jakaś rewolucja, na przykład w postaci funkcji wypłat biometrycznych Finger Vein?

Nie zawsze liczy się technologia

Choć nowoczesne technologie coraz śmielej poczynają sobie w świecie finansów, nadal nie brakuje sytuacji, w których potrzebujemy staromodnej gotówki. Bo jak inaczej zapłacić za dwie gałki sorbetu malinowego w budce z lodami, albo za kartę postojową w parkomacie lub też za bilet u kierowcy w autobusie. Takich miejsc, gdzie liczy się ciągle na monety i banknoty jest wciąż bardzo wiele. Dlatego na razie oprócz zaawansowanego technologicznie smartfona z możliwością wymiany danych na odległość 20 cm NFC albo zwykłych kart bankomatowych musimy nosić przy sobie portfel z kieszonką na drobniaki.

Dni bankomatów policzone na palcach

Nie myślmy jednak, że bankomaty łatwo dadzą się usunąć z krajobrazu naszych miast. Ich właściciele także zauważają przemiany na rynku i podążają za najnowszymi trendami. Urządzenia do wydawania gotówki stają coraz nowocześniejsze i posiadają coraz więcej opcji. Ostatnio dowiadujemy się o tym, że w Polsce maja pojawić się bankomaty, do których nie będziemy używać tradycyjnych kart, a jedynie… naszych palców. Nie spodziewajmy się jednak, że po przyłożeniu palca do specjalnego czytnika biometrycznego, bankomat zainteresuje się naszymi liniami papilarnymi. Dla technologii Finger Vein kluczowy jest układ naczyń krwionośnych w naszych palcach, unikalny dla każdego z nas. Jeśli będzie zgodny z danymi w systemie, bankomat łaskawie wypłaci nam gotówkę lub wykona inną czynność wybraną na dotykowym menu.

źródło obrazka: commons.wikimedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *