Euro w portfelach Polaków

Euro w portfelach Polaków

Euro w portfelach Polaków

Wraz z nastaniem Nowego Roku kolejni sąsiedzi Polski, a mianowicie Litwini dołączają do Strefy Euro. Jedni patrzą na nich z zazdrością widząc w tym awans w strukturach UE, inni są bardziej sceptyczni upatrując w tym fakcie negatywnych konsekwencji. Jednak na usta wszystkich ciśnie się pytanie: kiedy w końcu w naszym kraju przejdziemy ze złotówek na Euro?

Krótki przegląd Strefy Euro

Historia Strefy Euro sięga roku 1999, kiedy to waluta ta została wprowadzona w „starych krajach UE” w formie bezgotówkowej. W ślad za tym krokiem w 2002 pojawiły się wspólne banknoty i monety euro, które w Austrii zastąpiły szylinga, w Belgii franka, w Finlandii marki, we Francji franki, w Hiszpanii pesety, w Holandii guldeny, w Irlandii funty, w Luksemburgu franki, w Niemczech marki, w Portugalii eskudo i we Włoszech liry. Później do Strefy Euro dołączyła Grecja wycofując z rynku swoją drachmę, w 2007 na ten krok zdecydowała się Słowenia rezygnując z talarów. W 2008 dołączyły takie kraje jak pozbywający się funta Cypr i żegnająca liry Malta. W kolejnym roku Słowacy mogli już płacić w euro zamiast w koronach, a Estończycy zrobili to w 2011, również wycofując swoje korony. Ostatnimi członkami Strefy Euro są Łotysze, od 2014 roku nie używający już łatów i wspomniani Litwini, którzy w tym roku zamykają historię lita w swoich portfelach.

Polska w Strefie Euro?

O wejściu Polski do Strefy Euro mówią kolejne Rządy oraz Ministrowie Finansów. Tak jest i w przypadku obecnej obsady na najwyższych stołkach w naszym kraju. Premier Ewa Kopacz powstrzymuje entuzjazm niektórych ekonomistów i dementuje informacje, by miało się to stać w najbliższym czasie. Tak samo ostrożny jest w swoich osądach minister finansów Mateusz Szczurek, który wskazuje na kryzys i stagnację waluty, do której aspirujemy i zdecydowanie zaleca obserwację sytuacji i wyczekanie na moment, kiedy przyjęcie euro będzie się nam naprawdę opłacać. Nie ulega jednak wątpliwości, że nasz kraj przyjął kurs na euro i konsekwentnie dąży do wprowadzenia tej waluty w obrocie gotówkowym.

źródło obrazka: www.picco.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *