Emerytury – jakie są prognozy?

Emerytury – jakie są prognozy?

Emerytury – jakie są prognozy?

W przeddzień wyborów parlamentarnych w Polsce, wszystkie partie polityczne poruszają temat emerytur. Chcą w ten sposób zdobyć przychylność potencjalnych wyborców, którzy rekrutują się pośród obecnych i przyszłych emerytów. Jedni obiecują obniżyć wiek emerytalny, inni planują podwyżki świadczeń. Sprawdźmy, jakie minima kwotowe i wiekowe obowiązują dzisiaj i jakie są prognozy na przyszłość.

Najniższa emerytura w Polsce

Jak podaje serwis infor.pl minimalna emerytura w naszym kraju w 2015 roku ma wynieść 880.45 złotych netto. Kwota ta wyliczona została przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i oznacza, że dzisiejszy najmniej uposażony emeryt może wydać tylko około 28 złotych dziennie na swoje potrzeby.

Realna podwyżka emerytur

Wzrost cen towarów i usług na rynku nie pozostaje bez wpływu na emerytury, których wartość jest corocznie waloryzowana. W praktyce odbywa się to tak, że w okresie do 1 marca Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wylicza nową kwotę minimalną mnożąc jej podstawę przez wskaźnik waloryzacji. W 2015 roku wskaźnik waloryzacji wyniósł 1.08 procent, co przekłada się na minimalną podwyżkę emerytury na poziomie 36 złotych miesięcznie.

Wahania wieku emerytalnego

Podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn i ma następować stopniowo. Dla mężczyzn wiek ten ma zostać osiągnięty wcześniej, bo już w 2020 roku, a dla kobiet w 2040 roku. Obecnie w 2015 roku na emeryturę przechodzą mężczyźni w wieku 65 lat i kobiety w wieku 60 lat. Jak będzie w przyszłości? Tego dowiemy się zapewne od nowego Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *