Edukacja finansowa od dziecka

Edukacja finansowa od dziecka

Edukacja finansowa od dziecka

Niektórym może się wydawać, że młody człowiek powinien uczyć się zarządzania finansami dopiero w momencie, gdy sam zacznie zarabiać. Tymczasem wtedy może być już za późno na wyrobienie właściwych nawyków i umiejętności poruszania się w zawiłym świecie ekonomii. Dużo lepiej jest uczyć dzieci od małego, jak postępować z pieniędzmi. W tym celu możemy dziś użyć znacznie nowocześniejszych narzędzi, niż kieszonkowe wypłacane raz w miesiącu do ręki malucha.

Nauka oszczędzania pieniędzy

Przede wszystkim zapobiegliwi rodzice mogą już w momencie narodzin pociechy skorzystać z jednego z dostępnych na rynku produktów oszczędnościowych. Niektórzy z nich z myśląc o przyszłości dziecka zdecydują się na założenie specjalnej lokaty albo inwestycji w fundusze, które w kluczowym momencie dadzą odpowiednie zabezpieczenie finansowe. Innym sposobem na zapewnienie dziecku środków na studia lub rozpoczęcie samodzielnego życia jest skorzystanie ze specjalnych programów łączących ubezpieczenie z gromadzeniem funduszy. W końcu bardzo prostą i równie efektywną drogą do zgromadzenia odpowiedniej sumy jest założenie konta oszczędnościowego, na które to najpierw rodzice, a później dorastające dziecko będą mogli odkładać nadwyżki finansowe.

money-367973_1920

Ucząc dzieci czym są pieniądze i jak się nimi posługiwać, warto też wyjaśnić, czym jest mądre pożyczanie (e-gabi_pixabay.com)

Nauka zarządzania finansami

Bardzo dobrym wprowadzeniem młodego człowieka w świat finansów jest założenie mu własnego konta bankowego. Oczywiście konto takie różni się od kont dorosłych obywateli. Przede wszystkim często ma formę subkonta połączonego z kontem rodzica lub opiekuna prawnego dziecka. Poza tym niepełnoletni posiadacz takiego konta ma nałożone pewne ograniczenia dotyczące wypłat z konta lub dokonywania płatności ze środków zgromadzonych na koncie. Trzeba jednak zauważyć, że nawet dysponowanie swoimi pieniędzmi pod nadzorem dorosłych uczy podstawowych praw w finansach. Dzieci poznają na przykład pojęcia takie jak odsetki gromadząc pieniądze na połączonych z ich kontem wirtualnych skarbonkach. W końcu, po 13 roku życia, dziecko jako osoba małoletnia zyskuje prawo do samodzielnego dysponowania kartą płatniczą, a także do dokonywania zakupów przez internet. Tak właśnie zaczyna się prawdziwa edukacja finansowa. Więcej na temat edukacji finansowej dzieci na: https://www.vivus.pl/moje-finanse/poradnik-pozyczkobiorcy/kieszonkowe-dla-dziecka-o-czym-warto-pamietac/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *