Dziedziczenie długów – zasady w 2018 roku

Dziedziczenie długów – zasady w 2018 roku

Dziedziczenie długów – zasady w 2018 roku

Spadek po osobie zmarłej może niekiedy przysporzyć wielu problemów. Co zrobić jeśli zmarły pozostawił rodzinie tylko długi lub wartość zadłużenia znacznie przewyższa wartość majątku? Zdarza się również, że dług jest niewielki i wartość aktywów spadku jest o wiele większa. W każdej z tych sytuacji spadkobierca może uniknąć problemów związanych z dziedziczonym długiem, a obecnie obowiązujące przepisy prawa zdecydowanie chronią spadkobierców przed długami. 

Dług mniejszy od spadku

Prawo spadkowe dotyczące długów jeszcze przez zmianami było w sytuacji dziedziczenia długu dość kłopotliwe dla spadkobierców. 18 października 2015 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące dziedziczenia długów. Przed tą datą spadkobierca wprost dziedziczył spadek, wraz z długami. Od wprowadzenia nowych przepisów jednak dużo się zmieniło. Oczywiście najlepszą sytuacją jest, jeżeli spadek nie jest obciążony długami. Zdarza się jednak tak, że długi istnieją, ale nieznaczne, to jest pozostawione spadkobiercy nieruchomości, ruchomości, wierzytelności są zdecydowanie większe niż dług. Wtedy przyjęcie spadku wiąże się ze spłatą zadłużenia, jednakże jest ono zabezpieczone w wartości reszty majątku. Warto jeszcze wspomnieć, że przejęcie spadku wprost następuje po sześciu miesiącach od śmierci spadkodawcy. 

Dług większy od spadku

Odziedziczony dług to niemały kłopot, ale na szczęście obowiązujące przepisy chronią spadkobierców przed długami pozostawionymi przez spadkodawców. unsplash-logoNik Shuliahin

Bywają jednak tak przykre sytuacje, kiedy to wielkość długu zdecydowanie przewyższa wartość majątku lub spadkodawca pozostawia po sobie tylko długi. W takim przypadku najprostszym wyjściem jest odrzucenie spadku. Należy to uczynić w ciągu sześciu miesięcy od śmierci spadkodawcy. Oświadczenie o odrzuceniu spadku składa się przed notariuszem lub sądem. Jeżeli takie oświadczenie nie zostanie przedstawione, spadkobierca dziedziczy spadek wraz z długiem wprost i odpowiada swoim majątkiem za istniejące długi – tak było. Nowelizacja prawa sprawiła, że niezłożenie spadku sprawia, iż dług jest dziedziczony z dobrodziejstwem inwentarza. Co to oznacza? Jest to właśnie druga opcja. Można ten spadek przyjąć na podstawie oświadczenia lub po upływie sześciu miesięcy przechodzi on na spadkobiercę. W takim wypadku spadkobierca przyjmuje spadek, jednakże odpowiedzialność za długi zmarłego nie może być większa niż wartość majątku, którą pozostawił spadkodawca. Trzeba jednak pamiętać, że odrzucenie spadku przez rodziców sprawia, że dług przechodzi na dzieci. Warto więc zadbać również o to, by odrzucić spadek z długami w imieniu małoletnich. 

Warto jeszcze wspomnieć, że jeżeli spadkobierca nie złożył oświadczenia odrzucającego spadek może skorzystać z możliwości uchylenia skutków niezłożenia wspomnianego oświadczenia. Trzeba jednak przedstawić argumenty poświadczające, że powodem niezłożenia oświadczenia były szczególne okoliczności, jak na przykład brak kontaktu lub trudności w jego utrzymywaniu ze spadkodawcą czy ukrywanie długów przez spadkodawcę.

Nowe prawo spadkowe chroni spadkobierców przed dziedziczeniem długów. Warto jednak zadbać o swoje finanse i nie pozostawiać tego typu spraw, dlatego w przypadku istnienia długo przekraczającego spadek najlepszym wyjściem jest odrzucenie spadku. Ostateczna decyzja na pewno nie będzie łatwa, jednakże trzeba mieć świadomość, że obowiązujące prawo chroni przed długami pozostawionymi przez spadkodawców. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *