Dress code, czyli ile kosztuje ubranie do pracy?

Dress code, czyli ile kosztuje ubranie do pracy?

Dress code, czyli ile kosztuje ubranie do pracy?

Nawet Kopciuszek musiał się przebrać idąc na bal. Ty również, wychodząc z domu do pracy nie możesz liczyć na to, że olśnisz wszystkich współpracowników, a zwłaszcza przełożonych jedynie swoją urodą, ciętym dowcipem albo elokwencją. Do tego, by być dobrze widzianym w miejscu pracy, musisz się jeszcze odpowiednio prezentować. Uwierz mi, wyjście do pracy w domowym dresie to najgorszy z możliwych pomysłów. Tu znacznie bardziej od domowego dresu przyda ci się dress code, a raczej dobra jego znajomość i umiejętność zastosowania w praktyce. Kwestię ile za to trzeba zapłacić, omówimy przy okazji.

Dress code na wiele sposobów

Pod tym angielskim terminem kryje się zbiór zasad dotyczących odpowiedniego ubierania w danej sytuacji. W realiach przedsiębiorstwa oznacza to najczęściej cześć regulaminu pracy, w której określa się, jak ma wyglądać strój pracownika podczas wykonywania obowiązków służbowych. Szczególnie zauważalne jest to w korporacjach (warto zapoznać się z historiami Agnieszki, która w takowej pracuje). Nie jest to jednak reguła obowiązkowa i niektóre firmy deklarują „no dress code” pozostawiając swojej kadrze dowolność w doborze ubrań. Zastanówmy się, ile w praktyce może kosztować zastosowanie się do „zwyczajów ubraniowych” w różnych firmach, w których panują różne dress cody.

oficjalny strój biznesowy

www.salesfraternity.co.za

Czy w uniformie zawsze jednakowo?

Chyba najprostszym rozwiązaniem dla pracownika jest ubieranie codziennie firmowego mundurka. Znikają wtedy poranne dylematy w rodzaju: „co mam dziś na siebie włożyć?” albo „czy ta bluzka pasuje do tych spodni?”. Wystarczy, że mamy świeżo wyprasowaną koszulę z logiem firmy, fartuch albo uniform i już prezentujemy się zgodnie z wymogami pracodawcy. Co więcej, to on najczęściej ponosi koszt zakupu ubrań roboczych. Niektóre ubrania ochronne wymagane są przepisami bezpieczeństwa. Szczególnie pracownikom budowlanym lub osobom pracującym na halach fabrycznych przysługują ochronne elementy garderoby, takie jak buty z metalową wkładką na noskach i piętach, kaski, rękawice ochronne. Jeśli w naszym zakładzie pracy obowiązują uniformy, to raczej nie poniesiemy wydatków specjalnych na stroje do pracy.

Oficjalny strój biznesowy, czyli jaki?

Prawdziwy kłopot, a z nim wydatki sprawia pracownikom zdawkowo lub niejasno określony „dress code”. Pod zapisem w regulaminie o obowiązującym w miejscu pracy oficjalnym strojem biznesowym może kryć się sporo nieścisłości. Najlepiej wtedy zaobserwować współpracowników przez pierwsze dni i postarać się dostosować do ogólnie panujących trendów w ubiorze. Być może masz już w szafie kilka elementów garderoby pasujących stylem i jakością do ubrań Twoich kolegów przy sąsiednich stanowiskach pracy. Gorzej, jeśli stwierdzisz, że odstajesz w ich towarzystwie i że jak najszybciej powinieneś nadrobić zaległości w zakupach ubraniowych. Przykładowe ceny kilku elementów oficjalnego stroju biznesowego ułożą się w dość pokaźną sumkę, na którą niekoniecznie stać każdy domowy budżet.

ubranie do pracy

allani.pl

 

Strój biznesowy damski

Sukienka do pracy 37-399 zł

Marynarka damska 79-839 zł

Spódnica 49-229 zł

Spodnie damskie 39-399 zł

Bluzka 33-244 zł

Suma: od 237 do 2110 zł

 

 

strój do pracy

allani.pl

 

Strój biznesowy męski:

Garnitur męski 249-2099 zł

Koszula 39-189 zł

marynarka 69-629 zł

Spodnie: 79-469 zł

Suma : od 436 zł do 3386 zł

 

 

No dress code- czy wszystko wolno nosić do pracy?

Nawet jeśli oficjalnie nie obowiązuje w Twojej firmie żaden dress code, to i tak zasady dobrego zachowania powinny Ci podpowiedzieć, że nie wszystkie części Twojej garderoby nadają się do ubrania do pracy. Przede wszystkim powinno się unikać ubrań plażowych, takich jak szorty czy topy z odkrytymi ramionami i klapki. Poza tym należy odłożyć raczej na wieczór ubrania przezroczyste, które odsłaniają partie ciała takie jak brzuch i plecy, a wraz z nimi również bieliznę. W końcu warto zadbać, by strój do pracy był zawsze schludny, a więc unikać przetartych dżinsów, poplamionych bluzek, czy dziurawych lub zabrudzonych butów. Tak mógłby wyglądać tylko Kopciuszek przed wyjściem na bal 🙂

źródło obrazka wyróżniającego: www.salesfraternity.co.za

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *