Doradca finansowy – w czym mogę pomóc?

Doradca finansowy – w czym mogę pomóc?

Doradca finansowy – w czym mogę pomóc?

 Na co dzień niewielu z nas korzysta z usług doradcy finansowego, a sporo osób w ogóle nie ma pojęcia na czym te usługi polegają. Tymczasem wiele samodzielnie podjętych decyzji skutkuje poważnymi konsekwencjami finansowymi, z którymi nasz domowy budżet radzić sobie musi potem przez lata. Zanim zaciągniemy jakiekolwiek zobowiązania finansowe warto poradzić się doradcy, aby uniknąć błędu i z jego pomocą wybrać najbardziej korzystną ofertę na rynku.

Doradzam, pomagam, ale nie decyduję

Aby skutecznie komuś pomóc, najpierw należy go dokładnie wysłuchać. Tym właśnie zajmować się będzie doradca finansowy podczas pierwszego spotkania z klientem. W trakcie tak zwanego wywiadu określony zostaje obecny stan finansów klienta, a także cel do którego dąży. Mając takie podstawy można przejść do ułożenia planu finansowego oraz wyznaczenia narzędzi, dzięki którym cel zostanie osiągnięty. Rolą doradcy finansowego jest wskazanie klientowi możliwości na rynku, omówienie plusów i minusów każdej dostępnej opcji, ale w żadnym razie nie jest on uprawniony do kierowania jego decyzją czy podejmowania jej za niego. Decyzję o podjęciu zobowiązań finansowych klient podejmuje samodzielnie

Sprawdzam i monitoruję

Podjęcie decyzji przez klienta nie powinno stanowić końca relacji z doradcą finansowym. W normalnych warunkach monitoruje on przebieg planu finansowego oraz sprawdza, czy wybrane przez klienta narzędzia prowadzą do z góry określonego celu. Zmiany na rynku walut, stałe wahania kursów giełdy, wydarzenia gospodarcze, to wszystko może wpłynąć na opłacalność niektórych inwestycji lub wartość podjętych zobowiązań. Dlatego ważne jest trzymanie ręki na pulsie i w razie konieczności wybranie innej, bardziej korzystnej opcji.

Do mnie w konkretnych sprawach

Chyba najtrudniejszą decyzją finansową w przypadku przeciętnego konsumenta jest wybór kredytu hipotecznego. Opiewa on na ogromne sumy i spłaca się go przez długie lata, niekiedy przez całe życie. Dlatego pomoc doradcy w przeanalizowaniu dostępnych ofert i wybraniu tej najlepszej jest nieoceniona. Podobnie z kredytami konsumenckimi, których mnogość może przyprawić o ból głowy najlepiej poradzimy pod okiem eksperta. W końcu, co dwie głowy, to nie jedna. Inne sprawy z którymi możemy zwrócić się do doradcy to: wybór konta bankowego, chęć ubezpieczenia siebie, bliskich lub majątku, a także poszukiwanie sposobu na zainwestowanie posiadanych środków pieniężnych.

Ale jeśli nie chce nam się szukać tego typu specjalisty, zawsze możemy posiłkować się wiedzą zdobytą w sieci. Na przykład udając się na stronę konkretnego pożyczkodawcy lub pozyskując cenne informacje na różnego rodzaju stronach tematycznych.

źródło obrazka wyróźniającego: www-tc.pbs.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *