Czym są kryptowaluty i jaka jest przyszłość pieniądza?

Czym są kryptowaluty i jaka jest przyszłość pieniądza?

Czym są kryptowaluty i jaka jest przyszłość pieniądza?

O kryptowalutach słyszała już pewnie większość z nas. Jednak nie każdy potraktował to zagadnienie na tyle poważnie, by zagłębiać się w jego genezę lub snuć wizje przyszłości z ich udziałem. Zazwyczaj w swoim mniemaniu klasyfikujemy kryptowaluty gdzieś w przedziale gier i zabaw wirtualnych i tam je zostawiamy. Tymczasem warto wiedzieć, że bitcoiny, bo tak niekiedy również się je nazywa, od dawna wyszły poza swoją pierwotną rolę środka płatniczego online, a możliwości ich wykorzystania stale przybywa.

Kryptowaluty na dzień dzisiejszy

Jak można się domyślać, wirtualna rzeczywistość, w której funkcjonują kryptowaluty jest bardzo dynamicznym środowiskiem, w którym zachodzi wiele zmian. Skonstruowanie jedynie pewnej i obowiązującej zawsze teorii na temat kryptowalut może zakończyć się fiaskiem, bo teoria ta może za chwilę stracić na aktualności. Spróbujmy jednak uchwycić kilka ogólnie znanych faktów zaczerpniętych z wikipedii.

Jak tworzy się kryptowaluty?

Utworzenie kryptowalut jest w wielu krajach legalne i w dodatku dostępne dla każdego, kto zna odpowiednie oprogramowanie. Tworzy się je za pomocą specjalnych algorytmów. Do powstawania nowych kryptowalut przyczyniają się konkretne cele ich fundatorów. Może chodzić na przykład o zdecentralizowanie systemu DNS albo o chęć bardziej równomiernego rozłożenia dochodów z wydawania jednostek lub też o zbudowanie rynku prognostycznego.

Ile jest kryptowalut na świecie?

Najbardziej popularną kryptowalutą na świecie są Bitcoiny, oznaczane symbolem BTC. Trzeba jednak wiedzieć, że obecnie na świecie działa kilkanaście kryptogiełd, w ramach których dochodzi do wymiany nawet 300 rodzajów kryptowalut. Niektóre nazwy jednostek wymiany zadziwiają swoją oryginalnością, można tu przytoczyć jako ciekawostki następujące nazwy: ZeusCoin-ZEU, Philosopherstone-PHS, Radioactive coin-RAD. Polska kryptowaluta to Polcoin PLC, powstała w 2014 r. i cały czas rozwija się pod okiem naszych programistów

płatność bitcoin

http://blog.coinkite.com/

Praktyczne wykorzystanie kryptowalut

Kryptowaluta to tak naprawdę elektroniczny system bezgotówkowy działający w oparciu o model komunikacji P2P peer-to-peer bez zaufanej strony trzeciej. W systemie tym znajdują się informacje o stanie posiadania każdego z uczestników przeliczonym na umowne jednostki.

Jak korzysta się z kryptowalut?

Każdy z posiadaczy dysponuje tak zwanymi portfelami czyli węzłami systemu. Aby korzystać z zasobów portfela i swobodnie wydawać jednostki, posiadacz musi się posługiwać odpowiednio zaszyfrowanym kluczem prywatnym. W ten sposób zabezpiecza się jego pełną kontrole nad portfelem oraz gwarantuje, że dana jestnostka nie zostanie na przykład dwukrotnie wydana, podrobiona albo przywłaszczona przez kogoś innego.

Ile warta jest dana kryptowaluta?

Za pomocą specjalnej aplikacji, każdy z uczestników systemu może przypisać różne właściwości każdej jednostce. I tak jeden bitcoin może mieć wartość w przeliczeniu na euro, oznaczać udział w spółce na giełdzie albo reprezentować jednostkę energii. Wartość danej kryptowaluty zależy od tego jak bardzo jest rozpowszechniona.

Jaka jest różnica między kryptowalutą a prawdziwą walutą

Przede wszystkim trzeba stwierdzić, że kryptowaluta jest nie tyle pieniądzem, co środkiem wymiany. To prawdziwy ewenement każdego systemu finansowego, ponieważ powstała poza instytucjami finansowymi i nie posiada centralnej jednostki, organizacji bądź miejsca, które go kontroluje. Różnie jest zatem podejście w wielu krajach do tego zjawiska, niektóre traktują je całkiem legalnie z zaciekawieniem obserwując jego rozwój, inne widząc w nim z grożenie dla swojego systemu walutowego zakazują ich używania.

etykieta bitcoin

http://www.rudebaguette.com/

Kryptowaluty i wizja przyszłości

Już dziś za niektóre towary i usługi można zapłacić za pomocą bitcoinów. Specjalna etykietka „Bitcoin accepted here” lub podobna da nam znać, że w danej restauracji, hotelu, banku lub kantorze możemy zawrzeć transakcję kryptowalutą. Transakcje są publiczne, a całą historię można przejrzeć i zweryfikować za pomocą specjalnych aplikacji. Bitcoin przechowywane są w formie pliku księgi transakcji; można też zlecić przechowywanie ich firmom zewnętrznym w serwisach. Wgląd do danych mają tylko autoryzowani użytkowcy. Oni też decydują o zasadach zachowania bitcoinów, które mogą samoczynnie znikać po upływie daty ważności lub wracać do płatnika jeśli odbiorca nie wywiązał się z umowy. Łatwość korzystania, brak pośredników, a także praktycznie nieograniczone możliwości przypisywania im wartości i właściwości sprawiają, że osób zainteresowanych ich używaniem jest coraz więcej. Jednak o tym, czy w przyszłości zastąpią one tradycyjny pieniądz, trudno jest dziś wyrokować.

Źródła informacji: wikipedia, youtube oraz businessinsider.pl

źródło obrazka wyróżniającego: bitcoininfo.cba.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *