Czym kierować się wybierając pierścionek zaręczynowy?

Czym kierować się wybierając pierścionek zaręczynowy?

Czym kierować się wybierając pierścionek zaręczynowy?

Kupno pierścionka zaręczynowego to niewątpliwie spora inwestycja i nie chodzi tu tylko o wydane na ten cel pieniądze, ale również o emocje i oczekiwania, które się z nim wiążą. Może właśnie ten drugi czynnik sprawia, że kupno pierścionka zaręczynowego nie jest prostą sprawą i często nie wiemy czym się kierować przy jego wyborze. Sprawy nie ułatwia fakt, że trudno mówić o rutynie w przypadku zaręczyn, w końcu nie zdarzają się zbyt często w naszym życiu. Nie można również zanadto liczyć na rady starszych lub bardziej doświadczonych kolegów, bo każdy przypadek jest bardzo indywidualny. Spróbujmy zatem skupić się na faktach, one przynajmniej nie ulegają wątpliwości.

Ceny pierścionków zaręczynowych

Kwestia kosztów potrafi uziemić nawet najbardziej górnolotne marzenia i wyobrażenia. Z pewnością niejeden z przyszłych narzeczonych chciałby w całości ozłocić wybrankę swego serca, jednak cena kruszcu nie pozwoli mu na to, bo potrzebnej sumy nie da rady wysupłać z własnej kieszeni. Dlatego większość musi ograniczyć się do kupna pierścionka zaręczynowego. I tu mogą być co najmniej dwa podejścia, albo skupimy się na symbolicznej wymowie biżuterii albo postawimy na jej realną, rynkową wartość.

złoto niebieskie

farm9.staticflickr.com/

Złoto żółte, białe, czerwone, a może niebieskie?

Od dziecka wiemy, że złoto od srebra albo miedzi odróżnia charakterystyczna żółta barwa. Tymczasem oglądając ofertę pierwszego lepszego sklepu jubilerskiego przekonamy się że oprócz żółtego złota pierścionki zaręczynowe robione są ze złota białego, a nawet czerwonego lub różowego. Wszystko zależy od rodzaju stopu wykorzystywanego do produkcji biżuterii. Jubilerzy mieszając w różnych proporcjach srebro, złoto i miedź uzyskują ciekawe efekty kolorystyczne od bladożółtych po prawie pomarańczowe. Jeśli do stopu dodany zostanie nikiel i pallad otrzymuje się białe złoto, które kolorem do złudzenia przypomina platynę lub srebro. Z kolei balansując ilościami miedzi i srebra można uzyskać odcień różowy lub bardziej intensywny czerwony. Najoryginalniejsze wydaje się jednak złoto niebieskie, w którym zastosowana jest domieszka żelaza i niklu. Wybór jest zatem spory, a zwiększa się jeszcze bardziej dzięki udanym połączeniom różnych kolorów złota tworzących ciekawe sploty i ornamenty.

Próby i karaty a wartość złota

Ostateczna cena pierścionka zaręczynowego zależeć będzie nie tyle od koloru złota, co od jego próby, czyli zawartości czystego złota w stopie. Złoto próby 999 zawiera aż 99,9 czystego złota, a to próby 333 – tylko 33,3 %. Wartość kruszcu określa się też w karatach, czyli w 24-częściach całości. Najcenniejsze jest 24 karatowe złoto oznaczające praktycznie złoto bez domieszek (24/24). Wartość pierścionka będzie też rosła wraz z wagą użytego do jego produkcji kruszcu. Pierścionki masywne o grubszym obwodzie kosztować będą więcej od tych o delikatnej i cienkiej budowie. Ceny mogą zawierać się od około 350 zł do nawet nawet 3000 zł wzwyż.

Drogocenny klejnot dla ozdoby

Oczywiście największą ozdobą pierścionka zaręczynowego oprócz jego ciekawego kształtu i koloru stopu jest umieszczony w nim kamień. On także wpłynie znacząco na ostateczną cenę wybranego modelu. Przezroczysta i połyskująca niczym diament cyrkonia nie podraża aż tak bardzo ceny zakupu, bo ładny, złoty pierścionek z cyrkoniowym oczkiem można nabyć już za kilkaset złotych. Podobnie niewielkie brylantu podniosą w niewielkim stopniu jego koszt, który zawrzeć się powinien w tysiącu złotych. Za to pierścionki zaręczynowe zawierające brylanty o masie od 0,06 ct do 0,10 ct to już wydatek od 1000 do 2000 zł. Chcąc zmieścić się w cenie około 2000 złotych możemy także wybierać pierścionki z uroczymi połyskującymi na zielono szmaragdami, kuszącymi czerwienią rubinami czy tajemniczymi, niebieskawymi szafirami. Jeśli cena nie stanowi dla nas ograniczenia, wybór drogocennych klejnotów stanie się nieograniczony.

zaręczyny -pierścionek

www.onefinedayrichmond.com

Znaczenie symboliczne pierścionków

Mając już przemyślaną kwestię dostępnego budżetu możemy zająć się symboliczną wymową pierścionka zaręczynowego. Może pomoże nam ona dokonać ostatecznego wyboru w obliczu dość zbliżonych cenowo modeli. Decydując się na pierścionek dla pani swojego serca warto zastanowić się albo w umiejętny sposób podpytać, jakie kolory lubi najbardziej i jakiego rodzaju biżuterię nosi najchętniej. Pierścionek zaręczynowy ma tę specyfikę, że raz przyjęty, noszony będzie codziennie. Warto zatem postawić na model, który stylem i kolorem będzie pasował do innej biżuterii (np. ulubionych kolczyków lub łańcuszków). Jeśli chodzi o kolor kamienia w pierścionku to można dobrać go sugerując się barwą oczu lub preferowanymi odcieniami ubrań albo też sięgnąć do horoskopu i zbadać, jakiemu znakowi odpowiada jaki kamień. Symboliczne znaczenia nadawane są przedmiotom przez tradycje i zwyczaje, jeśli przyszła narzeczona należy do osób nowoczesnych nie warto zbytnio się nimi zbytnio przejmować, a raczej postawić na intuicję i wybrać to, co podpowiada nam serce. W końcu to ono ma tutaj największe znaczenie, a w efekcie liczy się to, czy pierścionek zostanie przyjęty czy nie – a to już w niewielkim stopniu zależy od jego ceny, wyglądu lub symbolu jaki wyraża.

 źródło obrazka wyróżniającego: www.domjubilerski.aia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *