Czy opłaca się spłacić szybciej kredyt?

Czy opłaca się spłacić szybciej kredyt?

Czy opłaca się spłacić szybciej kredyt?

Kredyty, a w szczególności kredyty hipoteczne, zwykle zobowiązują osobę do spłacania zadłużenia przez ponad ćwierć wieku. Oczywiście warunki kredytu i jego spłaty wyznaczane są indywidualnie, a przy pożyczkach ich spłata rozkładana jest w innym przedziale czasowym. Przy zaciąganiu kredytu zawsze istnieje opcja jego wcześniejszej spłaty. Czy warto dokonać spłatę kredytu przed czasem czy może lepiej regulować należności zgodnie z umową?

Wcześniejsza spłata – możliwości

Zaciągając kredyt osoba zobowiązuje się do jego regularnej spłaty według harmonogramu. Dług ten powoduje stały odpływ gotówki z konta, co często jest bardzo dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Posiadanie kredytu wpływa także na zdolność kredytową, co może utrudnić choćby zakupy na raty. Zobowiązania finansowe są również niekomfortowe dla samopoczucia. Dlatego też w sytuacji posiadana jakiejś dodatkowej gotówki rodzi się pytanie czy może by nie uregulować długu przed czasem? Wcześniejsza spłata kredytu to dobry pomysł. Należy jednak uważać na zapisy w umowie kredytowej. Zdarza się, że spłata kredytu przed czasem może narazić osobę na dodatkowe koszty. Istotny jest więc moment całościowej spłaty zadłużenia. Dodatkowe opłaty reguluje umowa kredytowa i zwykle po pewnym czasie nie istnieje konieczność ich uiszczania. Decydując się na wcześniejsze spłacenie kredytu warto dobrze zapoznać się z umową kredytową oraz dostępnymi opcjami. Można również poradzić się specjalisty w banku, w którym kredyt został zaciągnięty.

Dodatkowy zastrzyk gotówki to dobry moment na wcześniejszą spłatę kredytu. Ważne jednak by przed taką decyzją dokładnie przeanalizować warunki umowy oraz poradzić się specjalisty finansowego.
źródło foto: pixabay.com

Korzyści płynące z wcześniejszej spłaty kredytu

Spłata kredytu przed czasem to czysta oszczędność, gdyż skracany jest czas naliczanych odsetek. Wiele banków oferuje również zwrot części poniesionych kosztów kredytowych w momencie szybszej spłaty całej należności. Warto jednak pamiętać, że o wysokości zaoszczędzonej sumy decyduje moment spłaty kredytu, dlatego też dobrze jest poradzić się specjalisty. Nie bez znaczenia jest również wybór wariantu rat podczas podpisywania umowy kredytowej, to jest czy będą to raty równe czy malejące. Raty równe zwiększają korzyści wcześniejszej spłaty, natomiast raty malejące to lepsza opcja dla osób, które nie zamierzają spłacać kredytu przed czasem. Należy jednak pamiętać, że możliwości wcześniejszej spłaty oraz warunki z nią związane regulowane są przez umowę. 

Unikanie nieporozumień przy wcześniejszej spłacie kredytu

Decydując się na wcześniejszą spłatę kredytu dobrze jest, jak zostało wspomniane, przeanalizować dokładnie umowę kredytową oraz zasięgnąć porady specjalisty w banku (tudzież doradcy finansowego). Przy wcześniejszej spłacie kredytu osoba posiada możliwość negocjacji opłat. Znajomość warunków pozwoli także na unikanie nieporozumień wynikających z wcześniejszego uregulowania długu, dlatego też dobre przygotowanie się do tej operacji jest bardzo ważne. Spłata całości zadłużenia zgodnie z zasadami i warunkami umowy to doskonałe i często opłacalne wyjście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *