Czy możemy płacić niższe raty?

Czy możemy płacić niższe raty?

Czy możemy płacić niższe raty?

Niższe stopy procentowe z pewnością ucieszyłyby pożyczkobiorców i posiadaczy kredytów. Jednak jak to zwykle bywa, pogłoski o ich obniżeniu rzadko sprawdzają się w rzeczywistości. Czy i tym razem tak będzie, czy może jednak w końcu będziemy mieli szansę spłacać niższe raty za pożyczki i kredyty w złotówkach?

Najnowsze doniesienia o planowanym obniżeniu stóp procentowych wiążą się z wolniejszym niż planowano wzrostem gospodarczym w naszym kraju oraz z przybierającym na sile kryzysie w pobliskiej Ukrainie.

Pierwszy powód wydaje się dość istotny. Administracje wszystkich krajów chcąc pobudzić gospodarkę do większej aktywności redukują stopy procentowe. Dlatego obniżka o 0,25 % do końca roku już dziś interesuje wielu inwestorów w naszym kraju. Jednak jak na razie brak konkretnych deklaracji w tej sprawie i wciąż pozostaje ona w sferze domysłów.

Z kolei sytuacja gospodarcza naszego wschodniego sąsiada jest ważnym elementem wpływającym na ruchy w polskiej ekonomii. Jak wiadomo polityka i negatywne zjawiska w jej sferze mogą być początkiem kłopotów ekonomicznych. Przede wszystkim destabilizują one obecną sytuację w regionie, a poza tym są złym prognostykiem na dalsze stosunki handlowe z naszymi wschodnimi partnerami, Ukrainą i Rosją, którzy są poważnymi graczami na naszym rynku.

Choć trudno przesądzać o mających nastąpić zmianach stóp procentowych, to jednak warto uważnie obserwować rynek i próbować wysnuć wnioski z zachodzących zdarzeń. Niższe raty z pewnością przyniosą ulgę dla naszych kieszeni jednak nie należy liczyć że na tym poziomie utrzymają się cały czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *