Czy komornik może zabrać zwrot podatku?

Czy komornik może zabrać zwrot podatku?

Czy komornik może zabrać zwrot podatku?

Zwrot podatku to dla wielu bardzo ważny zastrzyk gotówki. Nie wszyscy jednak będą mogli cieszyć się tym jednorazowym wsparciem. Osoby zadłużone, wobec których wdrożone jest postępowanie komornicze mogą liczyć się z faktem zajęcia zwrotu podatku przez komornika. Kilka ważnych informacji związanych z tematem przejęcia zwrotu podatku przez komornika poniżej.

Zajęcie zwrotu podatku przez komornika – co mówi prawo?

Przepisy prawa, jeszcze do 2016 roku nieco utrudniały komornikom zajęcie zwrotu podatku. Komornik, chcąc przejąć nowopowstałą wierzytelność z tytułu zwrotu podatku, musiał dostarczyć pismo do urzędu skarbowego po złożeniu deklaracji podatkowej przez podatnika, a przed wypłatą podatnikowi należnego mu zwrotu przez urząd. Było to bardzo trudne. Pisma komornicze, które wpływały przez złożeniem deklaracji podatkowej przez podatnika były co do zasady podważane. W dn. 8 września 2016 roku nastąpiła zmiana przepisów w tej materii. Nowe prawo mówi wyraźnie, że wniosek komorniczy o zajęcie zwrotu podatku jest skuteczny przez cały rok oraz dotyczy również każdej wierzytelności powstałej w przyszłości. Prawo to daje komornikom szerokie pole manewru i pozwala na przejmowanie należności z tytułu nadpłaconego podatku.

Warunki zajęcia zwrotu podatku przez komornika

Zwrot podatku, to pewna wierzytelność, dlatego też komornicy posiadają pełne prawo do zajęcia kwoty zwrotu podatku od podatnika-dłużnika.
źródło: pixabay.com

Zgodnie z obowiązującym prawem komornicy mogą przejmować należność z tytułu zwrotu podatku osób zadłużonych. W przypadku prowadzonego postępowania egzekucyjnego przeciwko danemu podatnikowi, który zalega z regulacją różnego rodzaju zobowiązań, komornik posiada pełne prawo by zająć powstałą wierzytelność z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku. W takim wypadku kwota wolna od zajęcia komorniczego nie ma najmniejszego znaczenia. Ponadto, jeżeli wobec dłużnika prowadzona jest egzekucja długów z wynagrodzenia, nie ma żadnych przeciwskazań do zajęcia wierzytelności powstałej z tytułu zwrotu podatku. 

Zwrot podatku na dzieci a postępowanie komornicze

Zwrot podatku wynikający z ulgi na dzieci przysługuje nie samym dzieciom, ale ich rodzicom, to jest podatnikom. Jeżeli natomiast wobec podatnika prowadzona jest egzekucja komornicza, w postępowaniu komornik może brać pod uwagę również ulgę na dzieci. Zwrot podatku na dzieci podlega więc zajęciu komorniczemu. 

Zwrot podatku – pewna wierzytelność

Egzekucja długów w postępowaniu komorniczym wymaga pewnych wierzytelności. Jedną z takich jest właście kwota zwrotu podatku. Komornicy, zgodnie z obowiązującymi przepisami, posiadają bardzo szerokie pole manewru w zajmowaniu zwrotów podatku od podatników-dłużników. Określone ramy czasowe składania deklaracji podatkowych, coraz większa i skuteczna kontrola, elektroniczne narzędzia do prowadzenia procedur (składanie wniosków o zajęcie komornicze) – to wszystko ułatwia komornikom pracę. Złożony wniosek do urzędu skarbowego przez komornika automatycznie blokuje wypłatę zwrotu podatku. Sama należność natomiast jest przekazywana komornikowi lub do depozytu sądowego. Więcej na temat tego ile może zabrać komornik na: https://www.vivus.pl/moje-finanse/poradnik-pozyczkobiorcy/ile-moze-zabrac-komornik/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *