Można ją budować, kontrolować i poprawiać, ale czy dokładnie wiemy czym jest historia kredytowa? A także, czy wzorem innych historii również ona lubi się powtarzać? Słyszymy o niej najczęściej w momencie zaciągania pożyczki lub kredytu. Wtedy to okazuje się, że wszyscy ją mamy, z tym, że jedni dobrą, a drudzy złą. Pociąga to za sobą odpowiednie konsekwencje, o których piszę poniżej.
Jak powtórzyć dobrą historię kredytową?
O tym, czy nasza historia kredytowa jest dobra, czy zła decydują wszystkie nasze przeszłe i obecne zobowiązania finansowe. Należą do nich wzięte kredyty i pożyczki, zakupy na raty, karty kredytowe i to jak z nich korzystamy oraz stan naszego konta bankowego. Jeśli chcemy dowiedzieć się jakie informacje na nasz temat znajdują się w BIK, zamówmy specjalny raport, z którego dowiemy się nie tylko jak obecnie wygląda stan naszego zadłużenia, ale też zapoznamy się z oceną punktową naszej wiarygodności kredytowej. Warto sprawdzić czy opinia banków na nasz temat jest tak samo dobra jak nasza własna o nas samych.
Jak nie powtarzać złej historii kredytowej?
Ponieważ dane o aktualnie spłacanych przez nas zadłużeniach są aktualizowane co miesiąc, więc instytucje sprawdzające naszą wiarygodność finansową mają rzeczywisty ogląd naszej sytuacji. Nasza przeszłość finansowa przechowywana jest w pamięci BIK nawet do 5 lat i wszystkie negatywne zdarzenia, takie jak dwumiesięczne opóźnienie w spłacie raty trafiają do tej pamięci automatycznie. Jeśli po sprawdzeniu raportu z BIK znajdziemy w nim jakieś błędy, możemy zwrócić się do banku, którego dotyczą o sprostowanie. Złej historii nie da się natomiast poprawić, można jej tylko nie powtarzać spłacając terminowo wszystkie zobowiązania.
źródło obrazka: http://afterschool.my/