Cudowna moc Elixiru

Cudowna moc Elixiru

Cudowna moc Elixiru

Droga pieniędzy z naszych kont na konta naszych odbiorców w innych bankach nie jest tak zawiła jak mogłoby się nam wydawać. Cudowna moc Elixiru sprawia, że przelew dociera do celu naprawdę szybko. I nie myślmy, że chodzi tu o jakieś czary. Elixir to dobrze opracowany i sprawnie funkcjonujący system rozliczeń międzybankowych, dzięki któremu możliwe jest dokładnie określenie czasu wpłynięcia żądanej kwoty na nasze konto lub na konto odbiorcy, do którego wysłaliśmy przelew.

Trzy sesje Elixir

Codziennie, w dni robocze odbywają się dokładnie trzy sesje rozliczeniowe, w trakcie których odbywa się przekazywanie środków pomiędzy rachunkami różnych banków. W praktyce wygląda to tak, że banki trzy razy dziennie wymieniają między sobą informacje w określonym według harmonogramu czasie. Raporty z każdej z trzech sesji dostępne są odpowiednio po godzinie 11:00, 15:00 i 17:30. Z kolei godziny sesji poszczególnych banków mogą się różnić i zazwyczaj są podane do wiadomości publicznej na oficjalnych stronach. Oprócz poleceń przelewów w system Elixir obsługuje wpłaty gotówkowe, komunikaty do obsługi składek ZUS, czeki, zwroty, GOBI, polecenia zapłaty i komunikaty do obsługi płatności podatkowych.

Z konta A na konto B

Określenie dokładnego czasu otrzymania przelewu jest niczym rozwiązanie matematycznego równania. Przede wszystkim potrzebujemy pewnych danych, takich jak godzina wysłania przelewu z konta A, która pozwoli ustalić, w jakiej sesji przelewów wychodzących danego Banku się zmieścił. To z kolei pozwoli ustalić w której sesji Elixir przelew ten będzie rozliczany. Czy zmieści się jeszcze w godzinach sesji porannej, czy raczej przejdzie w popołudniowej lub dopiero wieczornej, a może czekać trzeba będzie przez weekend do pierwszej porannej w poniedziałek. W końcu po określeniu zakończenia właściwej dla tego przelewu sesji Elixir, trzeba będzie spojrzeć jaka jest pierwsza sesja przelewów przychodzących w banku, w którym znajduje się konto B.

Źródło obrazka wyróżniającego: o-matic.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *