Co zrobić, gdy pracodawca zalega z wypłatą pensji?

Co zrobić, gdy pracodawca zalega z wypłatą pensji?

Co zrobić, gdy pracodawca zalega z wypłatą pensji?

Zaleganie z wypłatą pensji dla pracowników to poważne nadużycie. W takiej sytuacji konieczne jest szybkie działanie. Trzeba jednak zwrócić uwagę, czy zaleganie z przelaniem pensji zdarza się pierwszy raz, czy jest to zjawisko nagminne. Ważne jest by znać swoje prawa i natychmiast reagować w takim przypadku.

W sprawach wynagrodzeń Kodeks Pracy wyraźnie stoi za pokrzywdzonym przez pracodawcę pracownikiem.
(źródło: pixabay.com)

Prawo jest po stronie pracownika

Przepisy Kodeksu Pracy wyraźnie mówią, że wynagrodzenie ma trafić na konto pracownika najpóźniej do 10. dnia następnego miesiąca. Dodatkowo sprawę przelania pensji regulują ustalenia zawarte w umowie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. W przypadku zalegania z wypłatą pensji naliczane są ustawowe odsetki karne. Pracodawcy powinni zapobiegać zwlekaniu wypłaty wynagrodzeń dla pracowników i planować tak przelewanie środków, by na czas trafiły one do pracownika.

Jak poradzić sobie z sytuacją niewypłacania wynagrodzenia przez pracodawcę?

W przypadku wielokrotnego zalegania z wypłatą przez pracodawce pracownik ma prawo do podjęcia różnego rodzaju kroków w celu domagania się swoich praw. Każde z działań polega przede wszystkim na próbie rozmowy z pracodawcą. Jeżeli pracodawca ignoruje prośby pokrzywdzonego pracownika, warto wystosować do niego oficjalne pismo od prawnika. Rzetelnie napisane pismo wzywające do wypłaty wynagrodzenia i zaniechania działań opóźniających wypłatę może bardzo szybko rozwiązać problem.

Innym sposobem na wpłynięcie na pracodawcę jest groźba poinformowania o procederze Państwowej Inspekcji Pracy. Pracodawcy obawiają się skrupulatnych kontroli inspektorów z tego urzędu, dlatego też takie radykalne działanie zapewne w tempie ekspresowym rozwikła sprawę.

Każdy pokrzywdzony pracownik powinien zdecydowanie domagać się swoich praw.
(źródło: pixabay.com)

Kolejną groźbą, która powinna wpłynąć na pracodawcę spóźniającego się notorycznie z wypłacaniem pensji jest chęć poinformowania o zaistniałej sytuacji mediów. Szum medialny wpłynie negatywnie na wizerunek firmy, dlatego też pracodawca za wszelką cenę będzie chciał go uniknąć.

Terminowe wypłacanie wynagrodzenia jest obowiązkiem pracodawcy, a niewywiązywanie się z niego tworzy podstawę do natychmiastowego rozwiązania umowy z opieszałym szefem. Zapowiedź zamiaru zerwania umowy to często dobre rozwiązanie. Ryzyko utraty pracownika posiadającego specjalistyczne kompetencje nie jest korzystne dla pracodawcy, dlatego też będzie on chciał szybko naprawić swój błąd. Faktem jednak jest, że praca z szefem, który notorycznie spóźnia się z przelewami pensji jest na dłuższą metę bezcelowa, dlatego też warto rozglądać się za nowym miejscem pracy.

Ostatecznym działaniem w celu uzyskania zaległych wynagrodzeń, jest skierowanie sprawy na drogę sądową.
(źródło: pixabay.com)

Radykalne działania

Jeżeli powyższe działania nie przyniosą pożądanego efektu, jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie sprawy na drogę sądową. Decydując się na spór z pracodawcą w sądzie trzeba uzbroić się w cierpliwość. Do pozwu należy dołączyć umowę o pracę, dokumenty określające obowiązki pracodawcy oraz potwierdzenie braku wypłaty wynagrodzenia. Konieczne jest również określenie kwoty zaległości. Wygrana sprawa sądowa przez pracownika spowoduje nałożenie grzywny na pracodawcę oraz konieczność uregulowania zaległości wraz z odsetkami karnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *