Co się bardziej opłaca – etat czy freelance?

Co się bardziej opłaca – etat czy freelance?

Co się bardziej opłaca – etat czy freelance?

Obecny rynek pracy stwarza możliwości świadczenia usług zarówno w trybie etatowym, jak i jako freelancer. Wiele z dziedzin, takie jak copywriting, grafika komputerowa, programowanie oraz inne mogą być swobodnie prowadzone w obu wariantach. Sporo osób staje więc przed dylematem: etat czy freelance? Co wybrać? Co się bardziej opłata, zarówno finansowo, jak i w sferze zdobywania doświadczeń. Każdy z trybów posiada swoje zalety i wady. Poniżej garść niezbędnych informacji na temat pozytywnych i negatywnych aspektów pracy na etacie oraz jako freelancer.

Zalety i wady etatu

Praca na etat zapewnia bezpieczeństwo i pozwala zdobyć niezbędne doświadczenie młodym pracownikom. źródło: pixabay.com

Z pracą na etacie wiąże się przede wszystkim bezpieczeństwo. Wybierając etat pracownik jest pewien regularnych przychodów. Ma zapewnione ubezpieczenie, płatne urlopy oraz wszystkie inne profity związane z obsługą pracownika przez pracodawcę. Etat to bardzo dobra opcja dla początkujących w danej branży. Pracownik zdobywa doświadczenie pracując dla firmy. Nie musi też sam starać się o pracę, gdyż zlecenia dostaje odgórnie. Pracując na etacie nie trzeba się również martwić o własny marketing, który jest konieczny przy pracy jako freelancer. Podobnie z utrzymywaniem kontaktu z klientami. Etat gwarantuje pracę, daje bezpieczeństwo finansowe, dostęp do usług dodatkowych zapewnianych przez pracodawce, jednakże w pewien sposób może blokować pracownika. Na etacie pracownik wykonuje konkretne obowiązki w wyznaczonym czasie pracy. Dla wielu jest to problem. Przy pracy twórczej bardzo często zdarza się tak, iż brak przysłowiowej weny blokuje działanie, a jeśli ta przyjdzie dopiero w domu, to co zrobić? Pracować po godzinach, za co nikt nie zapłaci? Do tego na etacie pracownik zdany jest na łaskę szefa w sferze podwyżek i awansów. Często zdarza się tak, że etat może skutecznie blokować rozwój zawodowy.

Zalety i wady freelance’u

Freelance zapewnia swobodę działania, jednakże praca w tym trybie wymaga sporo samodyscypliny i odpowiedzialności. źródło: pixabay.com

Pracując jako freelancer nie posiada się niemal żadnych ograniczeń. To, co jest natomiast konieczne to samodyscyplina! Pozyskiwanie klientów, zleceń, wykonywanie pracy w wyznaczonym terminie – tego pilnuje się już samemu. Ważne jest również podejmowanie samodzielnych działań marketingowych oraz skuteczne utrzymywanie klientów. Wymaga to sporo energii, ale po pewnym czasie owocuje. Jako freelancer pracownik sam wyznacza sobie godziny pracy. Ważne jest tylko by dotrzymywać wyznaczonych przez zleceniodawcę terminów oraz jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki. Krótko mówiąc, pracujesz kiedy chcesz. Trudnością natomiast może być sfera formalności. Przy prowadzeniu działalności gospodarczej samemu trzeba dbać o własne finanse, dokumenty, faktury itp. Freelancer na działalności również sam odpowiada za regulowanie spraw podatkowych i składkowych, co wiąże się z dotrzymywaniem konkretnych terminów. Więcej informacji na temat samozatrudnienia na: https://www.vivus.pl/moje-finanse/najnowsze-porady/co-to-jest-samozatrudnienie-i-na-czym-polega/ 

Wybór należy do Ciebie

Zarówno etat, jak i freelance posiadają dobre i słabe strony. Oczekując bezpieczeństwa i chcąc zdobyć doświadczenie, warto starać się o pracę na etacie. Natomiast ceniąc sobie niezależność, elastyczne godziny pracy, freelance wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Trzeba natomiast posiadać jedną ważną chcę – samodyscyplinę. Dokonując wyboru warto pamiętać, że w każdej chwili podjętą decyzję można zmienć. Zarówno na etacie, jak i we freelance nikt i nic nie trzyma pracownika. Dobrze jest próbować i szukać odpowiedniej dla siebie drogi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *