Co może zdrożeć w 2019 roku?

Co może zdrożeć w 2019 roku?

Co może zdrożeć w 2019 roku?

W roku 2019 podniesiona została płaca minimalna. Ten powód do radości bardzo szybko przestanie cieszyć, gdyż nadchodzi kolejna fala podwyżek. Oto lista dóbr, za które przyjdzie w Polsce zapłacić więcej niż w latach poprzednich:

 • Energia elektryczna – początkowo prognozowano wzrost o 30%, następnie o 5%, jednakże ostateczny wzrost za taryfy, których nie da się usztywnić, będzie tak naprawdę widoczny dopiero na rachunkach.
 • Gaz – nowa taryfa za gaz została zatwierdzona w drugiej połowie 2018 roku przez  Urząd Regulacji Energetyki dla spółki PGNiG Obrót Detaliczny. Zgodnie z tymi zapisami opłaty za gaz wzrosną o 5,9%. Miesięczny wzrost na rachunkach będzie przedstawiał się w granicach 3,6%. 
 • Paliwo – rząd uchwalił nową opłatę emisyjną, także trzeba spodziewać się wzrostów cen paliwa, jednakże podwyżka cen ma być nieznaczna, co gwarantują spółki takie jak Orlen i Lotos.
 • Bilety kolejowe – wpływ na podwyżkę cen za przejazd koleją ma wzrost kosztów za energię elektryczną. W 2019 roku trzeba liczyć się z wyższymi cenami za bilet na pociąg.

  Wzrost cen produktów powiązany jest głównie z podniesieniem kwoty wynagrodzenia minimalnego oraz rosnącymi cenami za paliwa oraz energię elektryczną. źródło: pixabay.com

 • Wywóz śmieci – w związku z rosnącymi kosztami pracowniczymi, paliwa oraz związanymi z eksploatacją sprzętu opłaty za wywóz śmieci z pewnością wzrosną w 2019 roku.
 • Woda – dostarczanie wody związane jest z zapotrzebowaniem na energię elektryczną, dlatego też woda to kolejne dobro, którego cena w duże mierze uzależniona jest od cen prądu. Wzrost kosztów energii może wpłynąć na koszty dostawy wody. 
 • Napojesoki, nektary oraz piwo – podwyżka cen soków i nektarów wiąże się z podwyżkami podatku VAT na te produkty z 5% na 23%. Natomiast wzrost cen piwa to efekt słabych zbiorów jęczmienia, który jest kluczowym składnikiem słodu wykorzystywanego przez przemysł piwowarski, szczególnie przez browary kraftowe. 
 • Żywność – wzrost cen dotknie przede wszystkim pieczywa – chleb i bułki. Związane jest to z podwyżką płacy minimalnej oraz kosztami mąki, energii elektrycznej oraz paliwa. Znacznie wzrosły także inne koszty prowadzenia piekarni. Więcej zapłacić trzeba będzie za drób oraz owoce i warzywa, co związane jest z suszą, która dotknęła Polskę w 2018 roku. 
 • Towary medyczne – wzrost cen za produkty w tej branży związany jest z możliwością stosowania stawki 8% VAT wyłącznie przez firmy produkujące wyroby medyczne określone przez ustawę o wyrobach medycznych. Inne produkty zostaną opodatkowane według stawki 23% VAT.
 • Papier toaletowy – wzrost ceny za ten produkt pierwszej potrzeby może sięgnąć nawet 30%! Ten wskaźnik to efekt wzrostu kosztów produkcji.

Podwyżki mogą dotknąć także inne dobra. Wszystko zależne jest od stanu rynku. Więcej będzie trzeba zapłacić także za przejazd polskimi autostradami. Wyższe kary dotknął także osoby, które w terminie nie opłaciły składek OC. Nowe prawo weszło w życie 1 stycznia 2019 roku i ustala konieczność posiadania ważnej polisy zarówno przez auta używane, jak i te nieużywane.

Wyższe ceny mogą powodować zwiększone potrzeby na gotówkę. W takim przypadku warto skorzystać z elastycznych pożyczek internetowych. Elastyczne pozabankowe pożyczki na raty to wygodny sposób na podreperowanie domowego budżetu. Uzyskanie takiej pożyczki jest bardzo łatwe i nie wymaga skomplikowanych operacji. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *