Cała nasza zdolność kredytowa

Cała nasza zdolność kredytowa

Cała nasza zdolność kredytowa

Głównym kryterium, według którego oceniani jesteśmy jako kredytobiorcy przez banki i inne instytucje finansowe jest nasza zdolność kredytowa. To właśnie od możliwości spłaty pożyczonej kwoty w umówionym terminie zależy, czy w ogóle kredyt zostanie nam udzielony. Od naszej zdolności kredytowej zależy też wysokość przyznanej nam pożyczki. Sprawdźmy, co wpływa na ocenę naszej zdolności kredytowej i jakie dane brane są pod uwagę w celu jej ustalenia.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Oczywiście najważniejszym czynnikiem, który decyduje o naszej wypłacalności jest wysokość naszych dochodów. Jednak dochody te powinny być regularne i pochodzić z pewnego źródła, bo inaczej łatwo stracić płynność finansową. Poza tym ważny jest aktualny stan zadłużenia, czyli suma wszystkich pożyczek i rat kredytów, jakie pozostały nam do spłaty. Nie bez znaczenia jest również nasz wiek, który wskazuje na zdolność do pracy lub na zbliżające się przejście na emeryturę. Ważne jest też ustalenie ilości osób na naszym utrzymaniu oraz wskazanie na ewentualny majątek mogący stanowić zabezpieczenie kredytu.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Obliczeniem zdolności kredytowej zajmują się doradcy i konsultanci w instytucjach finansowych zajmujących się pożyczkami i kredytami. My jednak możemy zrobić takie obliczenia sami, dzięki dostępnym w sieci kalkulatorom zdolności kredytowej. Na początek trzeba będzie podać liczbę osób w naszym gospodarstwie domowym oraz wpisać kwotę dochodu netto. Potem wyliczyć sumę rat innych kredytów i pożyczek, a także podać sumę limitów na posiadanych kartach kredytowych. Ważne jest też określenie stałych zobowiązań, takich jak czynsz i inne opłaty, które regularnie odprowadzamy z naszego konta. W końcu podajemy, jaki okres kredytowania nas interesuje i za moment otrzymujemy ocenę naszej zdolności kredytowej. Jest ona wyrażona maksymalną kwotą, jaką bank lub inna instytucja finansowa byłaby gotowa nam pożyczyć.

źródło obrazka: blog.meritumbank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *