Budżet freelancera – jak skutecznie nim zarządzać?

Budżet freelancera – jak skutecznie nim zarządzać?

Budżet freelancera – jak skutecznie nim zarządzać?

Freelance to obecnie bardzo popularna forma świadczenia pracy. Freelancerzy mogą dowolnie wybierać projekty, które będą realizować, a także kiedy i gdzie będą wykonywać podjętą pracę. Pomimo pozytywnych stron zarabiania jako freelancer, liczyć się trzeba także z pewnym ryzykiem. Dotyczy ono stabilności finansowej, która bardzo łatwo może zostać zachwiana, a w konsekwencji wywołać poważne problemy. Kluczowe zatem jest mądre zarządzanie budżetem i tworzenie opcji awaryjnych. 

Tworzenie planów wydatkowych

Pierwszym ważnym działaniem, które zapewni bezpieczeństwo i stabilność finansową w pracy freelancera jest kontrola budżetu i planowanie wydatków. Odbywać się to może metodą tradycyjną poprzez zapisywanie określonych typów kosztów, jak na przykład wydatki osobiste (żywność, kosmetyki, rozrywka itp.) oraz wydatki na działalność (zakup narzędzi, wyjazdy itp.). Obecnie bardzo pomocne w tych działaniach są aplikacje bankowe, które tworzą kategorie rozchodów. Warto korzystać z ich możliwości. Po przeprowadzeniu analizy należy uwzględnić koszty stałe oraz inne. Jeżeli zaobserwuje się, że ponoszone wydatki przekraczają kwoty przychodu warto wprowadzać ich stopniową redukcję. Doradcy finansowi radzą, by dążyć do utrzymywania się za połowę kwoty przychodów miesięcznych. Druga połowa w proporcji 30% do 20% wymiennie przeznaczana jest na oszczędności oraz wydatki zmienne. Metoda ta umożliwi nie tylko utrzymanie płynności finansowej, ale także spore oszczędności. 

Image by rawpixel from Pixabay

Rozsądne zarządzenia budżetem pozwoli zachować płynność finansową. W przypadku nagłej potrzeby dodatkowej gotówki warto skorzysta z pożyczki online. Image by rawpixel from Pixabay

Podział wydatków – dwa niezależne konta

W zarządzaniu budżetem dobrze jest wyraźnie oddzielić wydatki prywatne od wydatków służbowych. Realizacja tego celu może być osiągnięta poprzez korzystanie z dwóch odrębnych kont – konta prywatnego oraz konta firmowego. Na konto prywatne powinna być przelewana wypłata, a na konto firmowe taka kwota, która rzeczywiście konieczna jest w prowadzeniu działalności. Ten podział umożliwi pełną kontrolę nad finansami. 

Strategia pobierania płatności za zlecenia

Dochód freelancera uzależniony jest od zleceń. Niekiedy na ich realizację nie starcza czasu, innym razem tygodniami bezskuteczne szuka się korzystnych ofert. Pracując nad dużymi projektami, które trwają czasem kilka miesięcy, warto ustalić z klientem warunki wypłaty honorarium i umówić się na płatności w ratach na podstawie przygotowanego konkretnego i bardzo klarownego harmonogramu działań. Umożliwi to utrzymanie płynności i eliminację ryzyka związanego z opóźnianiem wypłaty całej należności za wykonaną pracę. Wynagrodzenie na raty to dobre rozwiązanie wyłącznie przy dużych zleceniach.

Zabezpieczenie na przyszłość 

Samozatrudnienie wymaga od osoby sporo dyscypliny, w tym zadbania o zabezpieczenie przyszłości. W pracy etatowej składki emerytalne opłacane są przez pracodawcę. Freelancerzy natomiast muszą sami myśleć o przyszłości i skutecznie ją zabezpieczać. Ważne jest by regularnie łożyć na wybrany fundusz emerytalny lub oszczędzać pieniądze na przyszłość na koncie oszczędnościowym. Nie można także zapomnieć o zapewnieniu ubezpieczenia na życie, przede wszystkim w przypadku, kiedy posiada się rodzinę i jest się jej żywicielem. Rozwiązaniem są składki ZUS lub wykupienie prywatnego ubezpieczenia. 

Ratunek w nagłych wypadkach – pożyczki ratalne online

Niekiedy zdarzają się przypadki utraty płynności finansowej. Nie należy wtedy wpadać w panikę, tylko działać szukając wyjścia z kłopotliwej sytuacji. Idealnym sposobem na poradzenie sobie z trudnościami finansowymi jest skorzystanie z oferty parabanków, takiej jak pożyczka ratalna online. Pożyczki na raty w ekspresowym tempie podreperują budżet. Uzyskanie wsparcia w instytucjach niebędących bankami, a oferującymi produkty bankowe jest niezwykle łatwe i nie wymaga przechodzenia żmudnych formalności. Wystarczy tylko wypełnić prosty wniosek online. Pozytywna weryfikacja danych oraz konta bankowego skutkuje przelaniem środków na konto. Bezpieczne i elastyczne pożyczki ratalne online oferuje firma Vivus, która od wielu lat świadczy usługi finansowe na terenie Polski i cieszy zaufaniem i dobrymi opiniami klientów. Pożyczka na raty Vivus to najlepszy ratunek w finansowych tarapatach. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *