Budżet domowy dla opornych – kilka złotych porad

Budżet domowy dla opornych – kilka złotych porad

Budżet domowy dla opornych – kilka złotych porad

Prowadzenie budżetu domowego to zadanie, które wiele osób zaniedbuje, nie chce go prowadzić nie wierząc w pozytywne działanie sporządzania planów finansowych. Jeśli masz wrażenie, że Twoje finanse są poza jakąkolwiek kontrolą, a życie polega na przetrwaniu „od pierwszego do pierwszego”, to prowadzenie budżetu domowego pozwoli Ci na odzyskanie panowania nad własnymi środkami pieniężnymi. Zadanie jest bardzo proste, dlatego warto już dziś wdrożyć projektowanie domowych finansów.

Co to jest budżet domowy?

Budżet domowy to nic innego jak prowadzenie zestawień przychodów i wydatków w każdym miesiącu. Nie ogranicza się ono tylko do stworzenia tabeli i notowania w niej ile w danym okresie przybyło, a ile ubyło pieniędzy. Podstawą dobrego budżetu domowego jest przede wszystkim stworzenie planów wydatków na podstawie przychodów. Wydatki oczywiście muszą być zapisywane. Dodatkowo, dzięki prowadzeniu takich zestawień, łatwo zaplanujesz oszczędzanie na wybrany cel.

Jak zaplanować budżet domowy?

Chcąc zaplanować budżet domowy nie należy czekać na odpowiedni moment, czy na dzień, w którym na konto wpływa pensja. Najlepiej zrobić to natychmiast. Do tego celu trzeba wybrać odpowiednie narzędzie. Może to być zwykły zeszyt, dla tych, którzy wolą zapisywać takie dane ręcznie, lub ogólnie dostępne arkusze kalkulacyjne w wersji elektronicznej. Odpowiednio przygotowana tabela pozwoli na klarowne prowadzenie kalkulacji i planów.

Dobry plan oraz zrównoważenie przychodów i rozchodów pomoże w osiąganiu wyznaczonych celów.
(źródło: pixabay.com)

Planowanie budżetu domowego powinno odbywać się według następującego porządku:

  1. Przygotowanie narzędzi (tabela w zeszycie, arkusz kalkulacyjny w komputerze).
  2. Określenie przychodów – pensje, zlecenia, zasiłki, wynajem itp. Przychody muszą tyczyć się konkretnego miesiąca i trzeba je zsumować.
  3. Planowanie wydatków. W tej rubryce warto dokonać podziału na konkretne kategorie, np. czynsz, rachunki, rata kredytu, wydatki na jedzenie, ubrania, edukację, rozrywki itp. Kategorie tworzone są według potrzeb i wydatków tworzącego budżet.
  4. Planowanie kwoty oszczędzania. Warto wyznaczyć cel, na który oszczędzane są pieniądze, może to być zakup mieszkania, działki, samochodu, sprzętów, podróż marzeń itp. Kwota powinna zostać ustalona z góry i być bezzwłocznie przelewana na subkonto bądź lokatę. Takie działanie pozwoli realnie zaoszczędzić pieniądze.
  5. Dokładne notowanie wszystkich wydatków. Jest to krok o tyle istotny, iż pozwala na orientację, czy ponoszone wydatki mieszczą się w zakładanym planie. Strategie spisywania wydatków mogą być różne. Można robić to każdego wieczoru lub raz w tygodniu na podstawie zgromadzonych paragonów i rachunków. Dane te powinny znaleźć się w odpowiednich rubrykach przypisanych do kategorii wydatków.
  6. Sumowanie budżetu raz w miesiącu. Dokonywanie dokładnych rachunków i sumowania budżetu raz w miesiącu daje jasny ogląd na sytuację przychodów i rozchodów. Widać wtedy, czy zaplanowane wydatki pokrywają się z przygotowanym planem lub, czy należy dokonać jakichś przesunięć w projekcie w celu jeszcze lepszej realizacji zakładanych planów finansowych.

Te sześć prostych kroków umożliwi na pełną kontrolę nad domowym funduszem.

Prowadzenie budżetu domowego umożliwia panowanie nad finansami, a nawet spełnianie marzeń.
(źródło @chrislawton / unsplash.com)

Dlaczego warto działać według planu? – korzyści prowadzenia budżetu domowego

Wdrożenie planu oraz prowadzenie budżetu domowego to przede wszystkim panowanie nad własnymi finansami. Sporządzając plan wiemy jakimi środkami dysponujemy oraz jakie wydatki trzeba ponieść. Umożliwia to takie dostosowanie sytuacji finansowej, żeby nie tylko wychodzić na zero, ale także zacząć oszczędzać. Budżet domowy pozwoli uniknąć sytuacji stresowych, gdyż dokładnie wiesz ile i w jakim celu musisz wydać pieniądze. Co istotne, domowy plan finansowy pomoże Ci w identyfikacji zbędnych wydatków, ale także dzięki niemu unikniesz sytuacji, kiedy rzeczywiście niepotrzebnie oszczędzasz na pewnych produktach. Dzięki dobremu planowi oraz nauce kalkulowania wydatków, zaczniesz realizować swoje cele poprzez odpowiednie oszczędzanie pieniędzy, co umożliwi Ci również spełnianie najskrytszych marzeń. Więcej informacji o budżecie domowym na: https://www.vivus.pl/moje-finanse/poradnik-pozyczkobiorcy/budzet-domowy-dlaczego-jest-potrzebny/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *