Budowa domu zimą – czy to się opłaca?

Budowa domu zimą – czy to się opłaca?

Budowa domu zimą – czy to się opłaca?

Własny dom to marzenie wielu osób, które chcą przyspieszyć proces budowy i wprowadzić się do domu jak najszybciej. Warto jednak znać i przestrzegać ważne zasady, które pozwolą cieszyć się solidnie ukończoną konstrukcją i nie narażą budującego na kolejne, czasem ogromne koszty. 

Zima – dobry moment na budowę?

Okres zimowy to czas, w którym należy ograniczyć do minimym realizację jakichkolwiek prac budowlanych. Na terenie Polski wyznaczono konkretny okres, w którym zalecane jest prowadzenie robót. Sezon budowlany trwa od maja do listopada. Związane jest to przede wszystkim z temperaturą, która, jeżeli posiada wartości niskie oraz ujemne, ma negatywny wpływ na zachodzące przy budowie procesy, jak na przykład schnięcie betonu. Wszystkie prace związane z betonowaniem, murowaniem i tynkowaniem muszą być prowadzone w dodatnich temperaturach powietrza. To właśnie w temperaturze dodatniej takie materiały jak zaprawy murarskie, beton, tynki, kleje wiążą odpowiednio i zapewniają trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji. Optymalna temperatura, w której procesy chemiczne wiążące materiały będą zachodziły najbardziej prawidłowo, to wartość około +20°C. Takie warunki zapewnią efekt zakładany przez producenta. 

Prace budowlane najlepiej prowadzić w czasie, kiedy ustabilizowała się temperatura i wynosi ona dniem i nocą powyżej 0. źródło: pixabay.com

Bardzo ważna jest także temperatura wody wykorzystywanej do przygotowania materiałów oraz temperatura samych materiałów, w których woda występuje. Jeżeli ta spadnie poniżej +5°C materiał może nie związać właściwie. Nie mówiąc już o zamarznięciu wody w betonie, tynku czy farbie. Wtedy też następuje degradacja materiału, czego efektem będą duże straty finansowe oraz konieczność wykonania prac od nowa.

Budowę warto zaczynać w okresie wiosennym, kiedy już temperatura powietrza jest bardziej ustabilizowana. Przez te kilka miesięcy dobrze jest nie zwlekać z pracami doprowadzając budowę do stanu surowego przez końcem sezonu budowlanego i przyjściem zimy. Dobrze też do zimy wstawić już okna i drzwi. 

Rozpoczynanie budowy domu jesienią niesie już pewne ryzyko. Przed nadejściem mrozów trzeba koniecznie ukończyć fundamenty i dobrze zabezpieczyć je przed niskimi temperaturami oraz zniszczeniem. Zbyt późne rozpoczęcie prac spowoduje złe związanie betonu i dużą podatność na niszczenie. Będzie to również generowało spore koszty, gdyż powrót do budowy wiosną będzie wiązał się z naprawą lub nawet ponownym wylewaniem fundamentów. 

Temperatura zimowa nie sprzyja wykonywaniu prac nawet ze względu na odzież roboczą. Grube rękawice będą powodowały mniejszą precyzję w układaniu bloków czy cegieł. Podobnie z wymaganą dokładnością przy montażu okien czy drzwi. Zimą łatwiej także o wypadek na budowie. Ze względów bezpieczeństwa warto z pracami poczekać do wiosny. 

Prace wykończeniowe – jak najbardziej

Zima jednak może być dobrym okresem na prowadzenie prac wykończeniowych wewnątrz domu. Trzeba jednak odpowiednio się do tego przygotować. Ważne jest właściwe ogrzanie budynku. Trzeba więc do zimy zamontować okna, drzwi oraz uszczelnić dom. Zima jest korzystnym okresem na prowadzenie takich prac także ze względu na dostępność ekip budowlanych. Zawsze jednak jest to czas ryzykowny, który może sprawić niemałe problemy oraz narazić budującego na koszty. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *