Barometr rynku – czy podnosi ciśnienie?

Barometr rynku – czy podnosi ciśnienie?

Barometr rynku – czy podnosi ciśnienie?

Wertując informacje dotyczące finansów często spotykamy się z pojęciem barometru rynku. Znając tradycyjne zastosowanie barometru możemy się zastanawiać, co wspólnego może mieć pomiar ciśnienia z aktualną sytuacją gospodarczą. Okazuje się, że jednak więcej niż mogliśmy przypuszczać.

Co mierzy barometr?

Barometr to wynaleziony w XVII wieku przyrząd do mierzenia ciśnienia atmosferycznego. Najczęściej ma formę przypominającą zegar ze wskazówkami i tarczą, na której zamiast godzin umieszczono skalę od 950 do 1050 wyrażającą jednostki ciśnienia w Pascalach. Tradycyjnie, spojrzenie na barometr pozwala przewidzieć deszcz, jeśli wskazówka oscyluje wokół wartości 980 hPa, pogodę przejściową do wielkości około 1020 hecto Pascali i wreszcie zapowiada piękny dzień jeśli jest powyżej tej ostatniej wartości. Dokładnie w ten sam sposób barometr rynku wskazuje na wzrosty i spadki na rynku akcji. Dokładna analiza takich wskazówek pozwala inwestorom przewidzieć nadchodzącą hossę, która jest jak słoneczny dzień i bessę przypominająca ponury okres deszczy i burz.

 Od czego zależą wskazania barometru?

Ciśnienie atmosferyczne zależy od zjawisk pogodowych takich jak temperatura powietrza, wilgotność, prędkość i kierunek wiatru, burze i wyładowania atmosferyczne a nawet nasłonecznienie. Jak widać tych czynników jest naprawdę sporo. Nie inaczej jest na rynku finansowym. Ilość zjawisk mogących wpływać na zmiany koniunktury jest co najmniej taka sama jeśli nie większa. Na wzrost lub spadek notowań wpływać mogą najnowsze wydarzenia polityczne, udane plony lub klęska urodzaju, a nawet burze medialne wywoływane z najróżniejszych powodów. Trzeba przyznać, że daleko tu od stabilności i inwestorom barometr rynku niejednokrotnie może się podnieść ciśnienie.

Zobacz również: luxmaniak.pl/jak-inwestowac

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *