Bankowość elektroniczna – przeszłość i przyszłość

Bankowość elektroniczna – przeszłość i przyszłość

Bankowość elektroniczna – przeszłość i przyszłość

Niektórzy myślą, że możliwość korzystania z e-konta to wynalazek ostatnich lat. Tymczasem pierwsze zdalne operacje bankowe wykonywane były w Polsce już w 1990 roku, kiedy to pojawiły się pierwsze bankomaty na naszych ulicach. Z kolei powszechne użycie kart płatniczych nastąpiło w naszym kraju 3 lata później po wydaniu stosownego Zarządzenia przez Prezesa NBP. Przez te ponad dwadzieścia lat bankowości elektronicznej na naszym rynku wiele zdarzyło się zmienić i co najważniejsze wciąż się zmienia.

Płatności zbliżeniowe

Wraz z upowszechnieniem opcji płatności zbliżeniowych bankowość elektroniczna weszła w nową fazę. Już nie potrzeba logować się na konto banku, ani wpisywać pinu do czytnika, od dawna nasze płatności możemy robić poprzez zbliżenie karty do terminalu przy kasie w sklepie lub punkcie usługowym. Najczęściej tego typu transakcje mają limit kwotowy. Karty większości banków dopuszczają płatności zbliżeniowe bez potwierdzania pinem do kwoty 50 złotych.

Telefon z NFC

Technologia posuwa się jednak w dalszym ciągu do przodu i dziś możemy płacić już nie tylko za pomocą kart, ale również możemy do tego celu używać naszych telefonów komórkowych. W końcu telefony mamy zawsze przy sobie, a portfela zdarza nam się zapomnieć. Specjalne aplikacje pozwalają na instalację karty bankomatowej naszego banku w telefonie. Płatności NFC maja dokładnie taka sama procedurę jak płatności kartą, należy jedynie pamiętać o włączeniu anteny NFC, aby uzyskać połączenie z bankiem. W przypadku kwoty wyższej niż 50 złotych również będziemy musieli potwierdzić transakcję pinem.

źródło obrazka: tech.wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *