Atak phishingowy – czy powinniśmy się go obawiać?

Atak phishingowy – czy powinniśmy się go obawiać?

Atak phishingowy – czy powinniśmy się go obawiać?

Najczęściej atak phishingowy ma następujący przebieg: na skrzynkę mailową klienta trafia mail z jego banku, w którym zawarta jest prośba o zalogowanie się do konta za pomocą załączonego linku. Niczego nie spodziewający się klient wykonuje posłusznie polecenia i…. pada ofiarą złodziei.

W ten sposób właśnie udostępnił im hasła i loginy niezbędne do wykonywania operacji na własnym koncie. Niestety nie był świadomy, że mail był sfałszowany, a link odsyła go do specjalnie spreparowanej strony do pozyskiwania danych. Ofiarą ataku phishingowego może zostać każdy z nas. Dlatego lepiej miejmy się na baczności i dokładnie wszystko sprawdzajmy zanim cyberprzestępcy wyczyszczą nam konto.

money-367974_640

Nawet jeśli padliśmy ofiarą takiego przestępstwa i straciliśmy gotówkę, zawsze możemy jeszcze liczyć na pomoc finansową od zaufanej firmy. (e-gabi_pixabay.com)

 

Jak rozpoznać, że mail z banku jest fałszywy?

Przede wszystkim złodzieje w sieci wysyłają takie maile masowo. Adresy dobierają z listy e-maili aktywnych w sieci lub zupełnie losowo. Czasem autorami są obcokrajowcy, więc treść takiego maila może zawierać błędy lub brak polskich znaków, to powinno wzbudzić naszą czujność. Poza tym zwróćmy uwagę na adres z jakiego wiadomość została do nas wysłana i porównajmy ją z wcześniejszą korespondencją z naszym bankiem. Najczęściej zorientujemy się, że adres nie zawiera domeny banku, a nazwa użytkownika to często „no-reply”.

Jak sprawdzić czy link prowadzi do prawdziwej strony?

Na wszelki wypadek nie należy od razu klikać w link zamieszczony w podejrzanej wiadomości, a jedynie najechać myszką delikatnie nad nim, żeby sprawdzić czy adres do którego prowadzi zgadza się z adresem w przeglądarce. Jeśli nawet tak będzie nadal nie klikajmy go i nie otwierajmy żadnych załączników, bo mogą zawierać złośliwe oprogramowanie. Zamiast tego zalogujmy tak jak zwykle na nasze konto bankowe i jeśli rzeczywiście bank będzie miał dla nas wiadomość, to na pewno znajdziemy ją po wejściu na konto.

źródło ikony: hackingstuffsdotcom.files.wordpress.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *