Jaki zawód wybrać żeby dobrze zarabiać?

Jaki zawód wybrać żeby dobrze zarabiać?

Jaki zawód wybrać żeby dobrze zarabiać?

Może znasz jakiegoś nastolatka, który kończy gimnazjum i nie wie jaką szkołę wybrać dalej? A może ktoś po skończonym liceum nie ma praktycznego zawodu i prosi Cię o radę, w jakim kierunku ma się dalej kształcić? Wreszcie może sam chciałbyś się przekwalifikować i zdobyć zawód, który w końcu pozwoli Ci zarabiać zgodnie z Twoimi oczekiwaniami? Oczywiście nie ma jednej odpowiedzi dla wszystkich, bo każdy dysponuje innymi predyspozycjami. Warto jednak zorientować, które zawody na rynku pracy są najbardziej poszukiwane i które gwarantują dobre wynagrodzenie.

Najbardziej poszukiwane zawody

Ukończenie szkoły lub kursu, po których ma się zagwarantowane zatrudnienie, to dobry początek kariery. Decydując się na podjęcie nauki w określonej szkole średniej lub zawodowej albo wybierając kierunek studiów warto wcześniej sprawdzić sytuację na rynku i zorientować się, czy z dyplomem mistrza, technika lub inżyniera w danej specjalizacji łatwo znajdziemy pracę w naszym regionie. Można też postąpić odwrotnie i wymyślić sobie wymarzony zawód, a następnie sprawdzić jakie są szanse na zatrudnienie. Wygodna wyszukiwarka na stronie barometrzawodow.pl pozwoli ustalić, czy na przykład dla kosmetyczki, którą chciałyśmy być od dziecka w naszym regionie jest deficyt czy nadwyżka poszukujących pracy.

zawody deficytowe

www.kwspz.pl

Najlepiej opłacane zawody

Jeśliby brać pod uwagę wysokość przyszłych zarobków, to oczywiście, każdy z nas powinien zostać piłkarzem. Jednak, czy starczyłoby nam energii by dojść na szczyt Ligii Mistrzów? Nie potrzebujemy także rankingów, żeby wiedzieć, że prowadzący prywatne praktyki lekarskie specjaliści różnych branż medycyny finansowo radzą sobie naprawdę dobrze. Tylko, czy każdy z nas dobrze znosi widok krwi i umie pomagać chorym? Na pewno na zarobki nie mogą narzekać także menadżerowie, dyrektorzy, prezesi i inni członkowie kadry zarządzającej firmami i instytucjami. Jednak czy istnieją szkoły kształcące przyszłych dyrektorów? Gdyby przeprowadzić ankietę wśród dyrektorów różnych firm okazałoby się, że posiadają oni bardzo różne wykształcenie, czasem uzupełniane z konieczności po drodze. Tu raczej liczy się charyzma, charakter przywódczy i talent do zarządzania. Ciekawych danych dostarcza również Ogólnopolskie Badane Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak (źródło money.pl), które wskazuje że w 2015 wśród zawodów deficytowych najwięcej zarobić mogli:

wykres zarobków

msp.money.pl

Jaki jest zawód przyszłości?

A może nie zawsze warto skupiać się na obecnych danych statystycznych? Wybierając swoją przyszłość zawodową trzeba myśleć długofalowo. Dlatego dobrym pomysłem jest śledzenie zmieniających się koniunktur na rynku pracy i jednoczesne wyławianie rodzących się trendów. Obecnie kłopotów z zatrudnieniem nie maja na pewno osoby znające się na IT lub opiece nad osobami starszymi i jeśli na rynek pracy chcemy wejść w najbliższym czasie wybranie takiego kierunku kształcenia wydaje się rozsądne. Jednak myśląc o dalszej perspektywie warto dostrzec jakieś wąskie specjalizacje albo gałęzie przemysłu które dopiero się rozwijają i za chwilę będą tworzyć popyt na rynku pracy.

źródło obrazka wyróżniającego: samequizy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *