Program Rodzina 500 plus to flagowy system rządowy będący ważnym wsparciem dla Polaków. W lipcu 2019 wprowadzone zostały ważne zmiany. W tym artykule znajdują się niezbędne informacje na temat nowych przepisów dotyczących programu.
Beneficjenci świadczenia

Program Rodzina 500 plus to bardzo cenne i ważne wsparcie dla polskich rodzin. Image by Mario Renteria from Pixabay
Wsparcie finansowe z programu Rodzina 500 plus przysługuje obecnie na każde dziecko. Środki należą się rodzicom dziecka lub jego opiekunom faktycznym, to jest tym, którzy realnie sprawują opiekę nad dzieckiem i wystąpili do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka. Świadczenie może być także wypłacane rodzinom zastępczym czy placówkom opiekuńczo-wychowawczym. Podstawą jest więc realne sprawozdanie opieki nad nieletnim.
Niekiedy dochodzi do rozłamu rodziny. Komu więc przysługuje świadczenie w spadku rozwodu? W sytuacji, gdy dochodzi do rozwodu rodziców dziecka, świadczenie należy się temu rodzicowi, który mieszka z dzieckiem. Ustanowienie równomiernej opieki skutkuje przydziałem środków po połowie.
Formalności dotyczące uzyskania i wypłaty świadczenia
W celu uzyskania świadczenia należy wypełnić stosowny wniosek. Dokumenty można złożyć na kilka sposobów:
- System bankowy – najprostszym sposobem jest wypełnienie wniosku za pośrednictwem strony internetowej swojego banku. Formularz dostępny jest po zalogowaniu się do swojego konta bankowego.
- Portal Emp@tia – rząd uruchomił specjalny portal umożliwiający składanie wniosków do programów socjalnych.
- PUE ZUS – Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostępna jest od 1 lipca 2019. Za jej pośrednictwem możliwe jest bezproblemowe złożenie wniosku do programu Rodzina 500 plus.
- Tradycyjna forma papierowa – w tym przypadku należy pobrać dokumenty do wypełnienia ze strony internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wypełnione formularze wysyłane są do urzędu gminy lub składane osobiście w biurze podawczym.
Rodzice nowonarodzonych dzieci chcąc korzystać ze świadczenia muszą wypełnić wniosek w ciągu trzech miesięcy od narodzenia dziecka. Środki wypłacane są z wyrównaniem. Wypłata świadczenia odbywa się w okresie maksymalnie do dwóch miesięcy od złożenia wniosku.