500 plus – zmiany od lipca 2019

500 plus – zmiany od lipca 2019

500 plus – zmiany od lipca 2019

Program Rodzina 500 plus to flagowy system rządowy będący ważnym wsparciem dla Polaków. W lipcu 2019 wprowadzone zostały ważne zmiany. W tym artykule znajdują się niezbędne informacje na temat nowych przepisów dotyczących programu.

Beneficjenci świadczenia

Program Rodzina 500 plus to bardzo cenne i ważne wsparcie dla polskich rodzin. Image by Mario Renteria from Pixabay

Wsparcie finansowe z programu Rodzina 500 plus przysługuje obecnie na każde dziecko. Środki należą się rodzicom dziecka lub jego opiekunom faktycznym, to jest tym, którzy realnie sprawują opiekę nad dzieckiem i wystąpili do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka. Świadczenie może być także wypłacane rodzinom zastępczym czy placówkom opiekuńczo-wychowawczym. Podstawą jest więc realne sprawozdanie opieki nad nieletnim. 

Niekiedy dochodzi do rozłamu rodziny. Komu więc przysługuje świadczenie w spadku rozwodu? W sytuacji, gdy dochodzi do rozwodu rodziców dziecka, świadczenie należy się temu rodzicowi, który mieszka z dzieckiem. Ustanowienie równomiernej opieki skutkuje przydziałem środków po połowie. 

Formalności dotyczące uzyskania i wypłaty świadczenia 

W celu uzyskania świadczenia należy wypełnić stosowny wniosek. Dokumenty można złożyć na kilka sposobów:

  1. System bankowy – najprostszym sposobem jest wypełnienie wniosku za pośrednictwem strony internetowej swojego banku. Formularz dostępny jest po zalogowaniu się do swojego konta bankowego. 
  2. Portal Emp@tia – rząd uruchomił specjalny portal umożliwiający składanie wniosków do programów socjalnych.
  3. PUE ZUS – Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostępna jest od 1 lipca 2019. Za jej pośrednictwem możliwe jest bezproblemowe złożenie wniosku do programu Rodzina 500 plus. 
  4. Tradycyjna forma papierowa – w tym przypadku należy pobrać dokumenty do wypełnienia ze strony internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wypełnione formularze wysyłane są do urzędu gminy lub składane osobiście w biurze podawczym.  

Rodzice nowonarodzonych dzieci chcąc korzystać ze świadczenia muszą wypełnić wniosek w ciągu trzech miesięcy od narodzenia dziecka. Środki wypłacane są z wyrównaniem. Wypłata świadczenia odbywa się w okresie maksymalnie do dwóch miesięcy od złożenia wniosku. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *