5 zasad dawania kieszonkowego dzieciom

5 zasad dawania kieszonkowego dzieciom

5 zasad dawania kieszonkowego dzieciom

Kieszonkowe to nie tylko przydział ustalonej sumy pieniędzy dawany w również ustalonym terminie dziecku, ale także doskonały sposób edukacji małoletnich. Dzięki regularnie dawanej kwocie pieniędzy dziecku uczy się je odpowiedzialności, oszczędzania, szacunku do pieniądza oraz zarządzania środkami finansowymi. Mądre dysponowanie kwotą i odpowiednie ukierunkowywanie przez rodzica z pewnością zaowocuję w życiu dziecka. Dobrze jest kierować się zasadami, które umożliwią zarówno rodzicom, jak i dziecku czerpać korzyści z dysponowania pieniędzmi. Przedstawiamy pięć zasad dawania kieszonkowego dzieciom, które nauczą ich wszystkich powyższych zachowań. 

Zasada 1: Im wcześniej, tym lepiej

Na naukę nigdy nie jest ani za późno, ani za wcześnie. Kieszonkowe można dawać dziecku już od najmłodszych lat. Trzeba zaobserwować ten moment, w którym dziecko zaczyna rozumieć ideę pieniądza i jego wymiany. Jeśli w wieku 3-4 lat dziecko pojęło koncept istnienia pieniędzy – można zacząć naukę. 

Zasada 2: Optymalna kwota

Kierowanie się dobrymi zasadami oraz mądre wsparcie rodziców pozwoli nauczyć dzieci odpowiedzialności w dysponowaniu finansami.
źródło: www.psychologies.co.uk

Ustalenie odpowiedniej kwoty kieszonkowego jest bardzo ważne. Dobrze by te pieniądze nie były jedynie składowane przez dziecko, ale podlegały obrotowi – wtedy małoletni jeszcze lepiej zacznie pojmować sens pieniędzy i nauczy się nimi dysponować. Wysokość kieszonkowego można ustalić na podstawie tygodniowych wydatków na dziecko. Część z nich ponosić może sam małoletni. Warto również wyliczoną kwotę zwiększyć o kilka złotych, żeby dziecko mogło bez problemu oszczędzić na wybrany cel. Optymalna tygodniówka to kwota około 50 złotych. 

Zasada 3: Terminowość

Kieszonkowe uczy dziecko wielu zachowań. Ważne jest, by dziecko nie musiało upominać się o należność. Zachowania rodzica kształtują osobowość dziecka, dlatego też przekazywanie pieniędzy w wyznaczonym terminie będzie cenną lekcją dla małoletnich. 

Zasada 4: Odpowiedzialność w wydatkach – pomagaj

Początkowy nadzór nad kieszonkowym pomoże dziecku mądrze dysponować pieniędzmi. Kieszonkowe bardzo szybko nauczy dziecko odpowiedzialności. Trzeba jednak mądrze czuwać nad budżetem małoletniego i właściwie go ukierunkowywać. Można wspólnie stworzyć listę wydatków, plan wydawania i oszczędzania na wybrany cel. Opcji jest wiele. 

Zasada 5: Kieszonkowe to nie pensja

Kwota kieszonkowego nie może być uzależniana od ewentualnych prac wykonywanych w domu. Te należą do obowiązków całej rodziny. Wartość pracy może być przekazana poprzez dawanie możliwości „dorobienia” ustalonej kwoty dzięki wykonaniu zadań dodatkowych, które często zdarzają się w codziennym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *