10 najdroższych substancji świata

10 najdroższych substancji świata

10 najdroższych substancji świata

Na ziemi istnieje wiele substancji, których wartość przekracza czasem ludzką wyobraźnię. Niektóre z nich to surowce naturalne, inne natomiast stworzone zostały przez człowieka. Poniżej lista dziesięciu najcenniejszych substancji na świecie.

 

Platyna

Koszt za jeden gram: 60 dolarów. źródło: wikipedia.org

Za gram platyny zapłacić trzeba około 60 dolarów. Już starożytni znali jej wartości. Ponad tysiąc lat przez naszą erą, Egipcjanie wykorzystywali ją w produkcji biżuterii. Tak jest i dziś. Platyny używa także medycyna (np. leki antyrakowe) , stomatologia oraz przemysł w produkcji elektrod i części silników. Materiał ten jest trwały i zarazem bardzo elastyczny w obróbce, do tego odporny na utlenianie i działanie takich kwasów jak solny czy azotowy.

 

Róg nosorożca

Koszt za jeden gram: 50-110 dolarów. źródło: pixabay.com

Koszt tego materiału to od 50 do 110 dolarów za gram. Substancja ta jest dziś mocno kontrowersyjna z uwagi na jej pozyskiwanie. Poprzez zabijanie nosorożców dla ludzkiej korzyści gatunek ten jest zagrożony wyginięciem. Na terenie Azji, a szczególnie w Wietnamie, róg nosorożca jest bardzo popularny. Wytarza się z niego biżuterię oraz proszek mający leczyć nowotwory.

 

Substancje psychoaktywene (kokaina, dietyloamid kwasu lizergowego)

Koszt za jeden gram (kokaina): 600 dolarów. Koszt za jeden gram (LSD): 3000 dolarów. źródło: pixabay.com

Te nielegalne substancje cieszą się wielką popularnością. Gram kokainy warty jest nawet 600 dolarów. Jest to jeden z najdroższych dostępnych narkotyków, który rozwija działalność wielu grup przestępczych.

Narkotykiem, za gram którego trzeba wydać nawet 3000 dolarów jest dietyloamid kwasu lizergowego, szeroko znany pod nazwą LSD. Substancję odkrył Albert Hoffman w 1938 roku. W latach 60-tych stała się ona bardzo popularna. Jest to związek psychoaktywny i halucynogenny, może nawet uszkadzać mózg.

 

Pluton

Koszt za jeden gram: 4000 dolarów. źródło: wikipedia.org

Naturalne złoża plutonu są bardzo rzadkie, dlatego też otrzymuje się go sztucznie poprzez rozpad promieniotwórczy jąder uranu. Substancja ta jest silnie promieniotwórcza i niebezpieczna. Pierwiastek ten stosowany jest przede wszystkim w reaktorach atomowych oraz w przemyśle wojskowym. Za gram plutonu trzeba zapłacić około 4000 dolarów.

 

 

Taaffeit

Koszt za jeden gram: 20 000 dolarów. źródło: http://pl.mineraly.wikia.com/wiki/Taaffeit

Taaffeit to kamień ozdobny, którego występowanie jest bardzo rzadkie. Odkryty został przez Richarda Taaffe, dzięki któremu kamień zyskał również swoją nazwę. Odkrycie i oszlifowanie miało miejsce w 1945 roku. Kolorystyka taaffeitu to spektrum od czerwieni po fiolet. Wyjątkowa uroda tego kamienia sprawia, że wykorzystuje się go wyłącznie w produkcji biżuterii. Obecnie wszystkie dostępne taaffeity spokojnie zmieszczą się w niewielkiej filiżance. Koszt jednego grama taaffeitu to 20 000 dolarów.

 

 

Tryt

Koszt za jeden gram: 30 000 dolarów. źródło: pixabay.com

Ten izotop wodoru bardzo rzadko występuję w naturalnych warunkach, dlatego też pozyskiwany jest poprzez reakcje jądrowe. Koszt jednego grama to 30 000 dolarów. Substancja posiada właściwości fluorescencyjne i wykorzystywana jest szeroko do wykonywania tabliczek i znaków informacyjnych czy ostrzegawczych. Tryt stosuje się także w produkcji luksusowych zegarków (wskazówki). Izotop ten używany jest również przez naukowców do datowania innych substancji – jest to możliwe z uwagi na odpowiedni okres półtrwania trytu.

 

 

Painit

Koszt za jeden gram: 50 000 – 60 000 dolarów. źródło: wikipedia.org

Painit to jeden z najtrudniej dostępnych kamieni szlachetnych. Koszt za gram painitu to 50 000 – 60 000 dolarów. Odkryto go w latach 50-tych XX wieku w Birmie. W skład tego minerału wchodzą takie pierwiastki, jak:  wapń, cyrkon, bor, glin czy tlen oraz śladowe ilości chromu i wanadu. Przez wielu painit uważany jest za kamień posiadający właściwości lecznicze. Kolorystyka painitu to brąz, lekki róż lub odcienie czerwieni.

 

 

Diament

Koszt za jeden gram: 55 000 – 65 000 dolarów. źródło: pixabay.com

Wartość jednego grama najlepszej jakości diamentów to około 55 0000 – 65 000 dolarów. Kamień ten jest najtwardszą substancją na ziemi. Wykorzystywany jest przede wszystkim w jubilerstwie. Nie jest to natomiast jedna z najrzadziej występujących substancji. Duży wpływ na jego wartość ma proces powstawania. Diament jest alotropową odmianą węgla i wymaga odpowiednich warunków do powstania, to jest wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia, dzięki którym dokonuje się przekształcenie węgla w formę krystaliczną. Na cenę wpływ ma również czystość kamienia. Niezwierające skazy będą oczywiście najdroższe, natomiast te ze skazą stosunkowo tańsze. Diamenty dostępne są w kolorach od białych, po mleczno różowe czy żółtawe. Człowiek jest w stanie wytworzyć diamenty w laboratorium, jednakże te diamenty syntetyczne dostępne na rynku są o wiele mnie wartościowe.

 

Kaliforn 252

Koszt za jeden gram: 27 000 000 dolarów. źródło: https://steemit.com

Najdroższym znanym człowiekowi pierwiastkiem jest kaliforn. Wykazuje on silne właściwości promieniotwórcze, przez co jest bardzo niebezpieczny. Pierwsza synteza kalifornu została wykonana w 1950 roku. Zastosowanie pierwiastka to medycyna (leczenie guzów złośliwych), wykrywanie usterek w samolotach czy reaktorach (prześwietlanie), wykrywania różnego typu urządzeń, a nawet min przez saperów oraz wykrywanie narkotyków. Kalifornu używa się także na platformach wiertniczych oraz w celu wykrywania złota i platyny. Masa krytyczna kalifornu to 9 kg, dlatego też może służyć on do wyprodukowania silnej bomby atomowej o bardzo małych rozmiarach. Nie ma jednak takiego niebezpieczeństwa, gdyż substancja ta jest niezwykle droga. Jeden gram kalifornu to koszt 27 000 000 dolarów!

 

Antymateria

Koszt za jeden gram: 100 milardów dolarów. źródło: pixabay.com

Antymateria to zdecydowany lider w rankingu na najdroższe substancje na ziemi. Jeden gram antymaterii oszacowano na wartości 100 miliardów dolarów! Antymateria produkowana jest w Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek (CERN) w Szwajcarii. Niewielkie ilości tej drogocennej substancji są obecnie skrupulatnie badane. Plany na przyszłość, to wytworzenie paliwa dla statków kosmicznych, które umożliwią człowiekowi podróże kosmiczne, nawet w te najdalsze rejony.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *